- Za nami już 96. gala oscarowa. Tym wydarzeniem interesuje się cały świat kultury.
- Oscarowych tematów nie omija też literatura.
- Michaela Schulmana w swojej książce "Oscarowe wojny. Historia Hollywood pisana złotem, potem i łzami" prowadzi nas przez momenty zwrotne w historii tych prestiżowych nagród.
- Tom Shone zdradza sekrety Christophera Nolana.
- Ale literatura też czasem bywa inspiracja dla filmu. Tak jest w przypadku "Biednych istot" Alasdaira Gray'a, szkockiego pisarza.
11 marca 2024 poznaliśmy zwycięzców 96. gali oscarowej. Wielu z nas typowało swoich faworytów, kibicowało ulubionym obrazom, reżyserom, aktorom i aktorkom. Polacy chętnie doszukiwali się rodzimych akcentów w zagranicznych produkcjach - trzymali kciuki za "Strefę interesów" - koprodukcję amerykańsko-brytyjsko-polską. Świat Hollywood nas pociąga, każdego roku odkrywa przed nami tajemnice, nie jest wolny też od skandali.
Kluczowe momenty 96. lat Oscarów
- "Oscarowe wojny. Historia Hollywood pisana złotem, potem i łzami" Michaela Schulmana jest książką, w której Oscary nie są pokazane rok po roku, zwycięzcy, nominowani, najwięksi przegrani, wygrani. Tego też się z niej dowiemy, ale autor stwierdził, że najlepiej będzie zaprezentować historię Oscarów przez punkty zwrotne i konkretne gale oscarowe - mówi Kinga Michalska. - Te punkty zwrotne wyznacza historia filmu, historia Ameryki albo historia kultury.
Oscary przyznawane są od 1927 roku, kiedy kilku producentów się spotkało i uznało, że można by przyznawać jakieś nagrody. - Ktoś zgryźliwie kiedyś powiedział, że Oscar to jedyna motywacja dla niektórych twórców, by kręcić nieco bardziej ambitne kino niż tylko kasowe - mówi gość Czwórki. - Autor "Oscarowych wojen" zdradza nam wiele tajemnic. Pisze np. o bibliotekarzach, którzy pracują w newsroomie z dziennikarzami podczas gali, by dostarczać im różnych smaczków dotyczących historii wydarzenia. Opisuje toczące się od lat walki klasycznych reżyserów z młodymi, ruchy "Me too", "Oscars so white".
19:41 czwórka stacja kultura 12.03.2024 kinga michalska 11.15.mp3 O Oscarach w świecie literatury opowiada Kinga Michalska (Stacja Kultura/Czwórka)
Christopher Nolan - reżyser zagadka
Po przyznaniu tegorocznych nagród oczy wszystkich znów zwrócone są na reżysera Christophera Nolana - dziś najważniejszego reżysera w Hollywood, a jednocześnie bardzo tajemniczą postać.
- Tom Shone postanowił napisać biografię twórcy, ale też podjąć próbę dotarcia do wnętrza Nolana, jako twórcy i jako człowieka - mówi Kinga Michalska. - Nolan uchodzi za bardzo tajemniczą osobę, która nie chce nic ujawniać, otwierać się, udzielać wywiadów, mówić o sobie i żeby jego filmy były interpretowane przez klucz biograficzny. Jego filmy znamy, mamy swoje ulubione, widzimy, jak różne są "Batman", "Incepcja", "Dunkierka", "Oppenheimer".
Tom Shone długo próbował dotrzeć do reżysera. Gdy mu się to udało, ten chętnie opowiadał o tym, jakie było jego dzieciństwo, jak wychowywał się w internacie, jak to na niego wpłynęło. - Jeśli chodzi o jego życie prywatne, aktualne, to pisarz znów natrafił na mur - zdradza gość Kasi Dydo. - Tom postanowił opowiedzieć, jak tworzone są kolejne filmy Nolana, jakim jest perfekcjonistą, jak szuka odpowiedniego oświetlenia, planu, miejsca.
Oppenheimer | Official Trailer/Universal Pictures
Kinga Michalska zdradza, że publikacja "Christopher Nolan. Reżyser wyobraźni" jest bardzo bogata w zdjęcia, co jest jej ogromnym atutem.
Zobacz także:
"Biedne istoty" - niezwykły film, jeszcze dziwniejsza książka
Literatura chętnie opowiada o świecie filmów, świecie Oscarów. Nierzadko jednak to ona jest inspiracją do powstawania obrazów. Tak było w przypadku "Biednych istot".
- Dokładnie taki tytuł nosi książka Alasdaira Gray'a, szkockiego pisarza. Ma ona niezwykłą konstrukcję. Ułożona jest w szczególny, szkatułkowy sposób - zdradza znawczyni literatury. - Zaczynamy czytać i dowiadujemy się, że mamy do czynienia z manuskryptem, zmarłego szkockiego pisarza i lekarza, który opisuje swoją historię. Ta opowieść została ocalona przez historyka z Glasgow, a opisana przez kolejną postać. Opisane jest to w taki sposób, że mamy wrażenie, że historia jest autentyczna. Poznajemy Bellę, jej losy. Wszystko jednak kontruje zawarte tu posłowie samej Belli, a to sprawia, że książka jest jeszcze bardziej dziwna - dodaje.
Biedne istoty - zwiastun #1 [napisy]/20th Ceuntry Studios Polska
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Kinga Michalska
Data emisji: 12.03.2022
Godzina emisji: 11.15
pj