Logo Polskiego Radia
Trójka
Gabriela Skonieczna 15.10.2020

Codzienność w hałasie. Jak odzyskać ciszę?

Jedni prawie nie otwierają w domach okien, inni nie korzystają z przydomowych ogrodów i tarasów, jeszcze inni nie wytrzymują i postanawiają domy sprzedać. Wszystko z powodu uciążliwego hałasu.

Nikt nie kwestionuje, że nowe drogi są potrzebne. Mieszkańcy miejscowości położonych w pobliżu nowych arterii komunikacyjnych mieli być chronieni przez ekrany akustyczne. Problem w tym, że w 2012 roku normy hałasu zostały podwyższone. Wtedy okazało się, że w wielu miejscach już nie trzeba budować żadnych ekranów. Tak na pewno jest taniej, ale niektórzy, szczególnie ci, którzy mieszkają niedaleko autostrad i dróg szybkiego ruchu, czują się oszukani przez przepisy. 


Posłuchaj
12:26 2020_10_15 14_16_45_PR3_Reportaz_w_Trojce.mp3 Hałas od drogi (Reportaż w Trójce)

– Długotrwała, kilkuletnia ekspozycja na hałas prowadzi do depresji, do zaburzeń układu pokarmowego, układu nerwowego, bezsenności i wielu innych schorzeń udokumentowanych przez Światową Organizację Zdrowia – wylicza Łukasz Belter, który prowadzi ogólnopolską akcję "Stop hałasowi od autostrady".

Uciążliwy hałas wzdłuż odcinka autostrady A4 Rzeszów - Jarosław/YouTube TVP3 Rzeszów


Dla wielu ludzi, którzy mieszkają blisko takich arterii komunikacyjnych, dom stał się jedynie sypialnią. – To było piękne miejsce, prawdziwy raj na ziemi. Teraz weekendy, czas wolny organizujemy z mężem poza domem – opowiada ze łzami w oczach właścicielka pięknej willi. 

Ale nie zamierza się poddać: – Będę pierwszą osobą, która pozwie państwo Polskie o naruszenie dóbr osobistych ze względu na hałas. Bo miałam tu dobrze, a teraz mam źle – mówi. – Ten pomysł pojawił się wtedy, gdy usłyszałam, że ludzie skarżą państwo o smog – tłumaczy. I widać, że jest zdeterminowana.

Konsekwencje długotrwałego hałasu/YouTube EU Environment


***

Reportaż "Hałas od drogi"
Autorka: 
Magda Skawińska 
Data emisji: 15.10
Godzina emisji: 14.16

pr