Logo Polskiego Radia
Jedynka
Michał Mendyk 30.06.2011

Pieśni jidysz w Krakowie

W ramach 21. Festiwalu Kultury Żydowskiej każdy może zaśpiewać dawne pieśni jidysz. Wystarczy wziąć uział w warsztatach prowadzonych przez Jeffa Warschauera.
Strauss  Warschauer DuoStrauss / Warschauer Duofot. Andrzej Gluc, źródło: www.myspace.com

- Jestem ciekawą mieszanką kulturową - mówił w "Muzycznej Jedynce" słynny amerykański klezmer. - Rodzina mojego ojca pochodzi z Polski i Łotwy; matka to potomkini ortodoksyjnych Żydów niemieckich, którzy wyjechali do Ameryki tuż przed wybuchem wojny. Ale język jidysz poznałem dopiero w wieku 20 lat. Zacząłem wtedy chodzić do klubu, w którym spotykałem muzyków z Polski, Rosji i wielu innych krajów. Dziś czuję jakbym miał 50 babć oraz dziadków, a jidysz był moim pierwszym językiem.

Warsztaty śpiewu jidysz prowadzone przez Jeffa Warschauera potrwają do piątku włącznie. To jedno z ponad 250 wydarzeń składających się na program 21. Festiwalu Kultury Żydowskiej: koncertów, wystaw, pokazów filmowych i wykładów.

Ale krakowska impreza to coś więcej niż zbiór wydarzeń artystycznych. To również tworzenie kultury żydowskiej – w wielu seriach warsztatów, które są głównym elementem programu edukacyjnego. Festiwal uczy, pokazuje to co ukryte pod warstwą stereotypów.

Impreza budowała swoją renomę przez lata. Dziś do Krakowa przybywa publiczność nie tylko z całej Polski, ale niemalże ze wszystkich kontynentów. Nie dziwi fakt, że miejscem Festiwalu jest krakowski Kazimierz, historyczna dzielnica żydowska, na której terenie przez wieki przenikały się kultura żydowska z chrześcijańską.