Logo Polskiego Radia
IAR
Paulina Jakubowska 13.07.2011

Zamykają Muzeum

W nadchodzący weekend ostatni raz będzie można zobaczyć ekspozycje stałe w Muzeum Narodowym w Warszawie w obecnym kształcie.
Gmach główny Muzeum Narodowego w Warszawie.Gmach główny Muzeum Narodowego w Warszawie.źr. Wikipedia/ Muzeum Narodowe w Warszawie
Posłuchaj
  • Beata Chmiel o remoncie i zmianach w Muzeum Narodowym w Warszawie.
  • Beata Chmiel o wystawach w Królikarni i Muzeum Plakatu.
Czytaj także

18 lipca rozpocznie się remont, który zakończy się też reorganizacją muzealnych eksponatów.

Wicedyrektor muzeum Beata Chmiel powiedziała, że placówka nie była remontowana od 1938 roku. Przy okazji renowacji zostaną też zreorganizowane wystawy tak, aby eksponaty były prezentowane w bardziej nowoczesny sposób. - Jesteśmy przyzwyczajeni do tradycyjnych muzeów, w których opowiada się historię sztuki w sposób szkolny, chronologiczny. My chcemy pokazać nową historię, która nie będzie dzielić sztuki polskiej i europejskiej. Będzie wspólnie opowiadała, co się wydarzyło w tym miejscu - powiedziała Chmiel. Posłuchaj: Beata Chmiel o remoncie i zmianach w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Wicedyrektor poinformowała, że w związku z zamknięciem wystaw stałych, zostają otwarte nowe w oddziałach Muzeum Narodowego w Warszawie. 17 lipca w Królikarni zorganizowany będzie piknik, na którym otwarta zostanie wystawa "Damy z pieskiem i małpką". W tym miejscu zacznie też działać kawiarnia i księgarnia. Od tygodnia w Muzeum Plakatu w Wilanowie działa 15. Salon Plakatu Polskiego. Posłuchaj: Beata Chmiel o wystawach w Królikarni i Muzeum Plakatu.

Muzeum Narodowe w Warszawie zostało założone w 1862 roku, jako Muzeum Sztuk Pięknych w Warszawie. Pierwszym dyrektorem został Justynian Karnicki. Po kilku zmianach na tym stanowisku w 1936 roku, na niemal pół wieku, objął je Stanisław Lorentz. To jemu zawdzięczamy największy rozkwit Muzeum, jak również to, że w owym czasie było jedną z najnowocześniejszych placówek tego typu na świecie.

W czasie wojny Lorentz pilotował prace dokumentujące dzieła sztuki wywożone do Rzeszy. Te działania pozwoliły, już po wojnie, na podjęcie starań o odzyskanie skradzionych obrazów. Zabiegi dyrektora, rewindykacja i zakup nowych dzieł, spowodowały powiększenie stanu posiadania muzeum niemal czterokrotnie. Aby pomieścić wszelkie zbiory należało przebudować gmach muzeum.

W latach 1964-72 modernistyczny gmach Muzeum Narodowego w Warszawie (wzniesiony w latach 1927-1938 według projektu Tadeusza Tołwińskiego) został przebudowany, jednak nie wyremontowany. Teraz nadszedł czas na remont. Gmach Muzeum Narodowego w Warszawie ponownie zostanie otwarty w maju 2012 na 150. rocznicę założenia placówki.

(pj)