Logo Polskiego Radia
IAR
Martin Ruszkiewicz 23.09.2012

"Otwórz się na kulturę" - rusza festiwal "Skrzyżowanie Kultur"

Rozpoczyna się 8. już Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur. To prezentacja najciekawszych zjawisk z zakresu muzyki i kultury.
Muzycy z Azerbejdżanu Alim Qasimov (C) z córką Farganą (P) oraz muzyk z Syberii Vladiswar Nadishana (L), podczas konferencji prasowej 8. Warszawskiego Festiwalu Skrzyżownie Kultur, 23 bm. w Warszawie.Muzycy z Azerbejdżanu Alim Qasimov (C) z córką Farganą (P) oraz muzyk z Syberii Vladiswar Nadishana (L), podczas konferencji prasowej 8. Warszawskiego Festiwalu Skrzyżownie Kultur, 23 bm. w Warszawie.PAP/Paweł Supernak
Posłuchaj
  • Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady i organizator festiwalu
  • Andrzej Matusiak dodał, że "Skrzyżowanie Kultur" jest jednym z największych wydarzeń muzyki etnicznej w naszej części Europy
Czytaj także

Festiwal został zainicjowany przez władze stolicy w 2005 roku i od siedmiu lat istnienia trwale zapisał się na kulturalnej mapie Warszawy. W jego ramach swoją twórczość zaprezentowało dotychczas ponad 150 artystów indywidualnych i grup z ponad 50 krajów.

Głównym zadaniem festiwalu jest otwieranie warszawiaków i gości stolicy na bogactwo kultur współczesnego świata. W programie są warsztaty muzyczne, prowadzone przez światowej klasy mistrzów, projekcje filmów dokumentalnych, wystawy i specjalne zajęcia dla dzieci. Festiwal organizuje Stołeczna Estrada, niektóre koncerty transmituje Program 2 Polskiego Radia .

W niedzielę w warszawskim Muzeum Narodowym ostatni dzień można oglądać wystawę "Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi". To ekspozycja poświęcona mechanizmom i ikonografii władzy, której celem było ukazanie wszechobecności hierarchii od starożytności do współczesności. Na wystawie przedstawiono obiekty z wielu epok - od starożytnego Egiptu (np. sarkofag i karton mumii faraona), przez atrybuty władzy monarszej (strój koronacyjny), aż do współczesnych luksusowych przedmiotów splendoru, jak zegarek Vacheron. Marmurowe głowy i popiersia z dawnych epok zestawione są z wizerunkami współczesnych celebrytów i osobistości ze świata kultury, polityki, sportu.

Muzyczne akcenty

Jedną z gwiazd festiwalu będzie Jivan Gasparyan z Armeni, wirtuoz gry na duduku, dawnym instrumencie, podobnym do oboju. - To uznany w świecie muzyk, który grał z Peterem Gabrielem, czy Brianem Mayem. Ale słyszałam też kiedyś jak opowiadał, że występował dla Breżniewa i Kennedy'ego. Przyjedzie ze swoim wnuczkiem, będzie to więc także symbol łączności między pokoleniami - powiedziała dyrektor festiwalu Maria Pomianowska.

W Warszawie wystąpi także m.in. Alim Qasimov z Azerbejdżanu, który przyjedzie z córką. - Bjork nazwała go jednym z najwspanialszych, żyjących wokalistów, a UNESCO wyróżniło go muzycznym odpowiednikiem Nobla - powiedziała Maria Pomianowska.

Muzyczna podróż przez Azję będzie miała też m.in. gruzińskie i syberyjskie akcenty. Na warszawskiej scenie pojawi się żeńska grupa wokalna Ayarkhaan z Republiki Sachy, znanej również jako Jakucja.

Koncerty festiwalowe odbędą się w specjalnie na tę okazję zbudowanym namiocie przy Pałacu Kultury i Nauki.

Patronem imprezy jest Polskie Radio.

mr