Logo Polskiego Radia
IAR
Szymon Gebert 05.11.2012

Kultowe kino "Iluzjon" otwarte po czterech latach

W piątek 9 listopada w wyremontowanym kinie wyświetlony będzie Pan Tadeusz z 1928 roku w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego.
Odremontowane kino Iluzjon - Muzeum Sztuki FilmowejOdremontowane kino Iluzjon - Muzeum Sztuki FilmowejPAP/Paweł Supernak
Posłuchaj
  • Dyrektor programowa Filmoteki Narodowej, Grażyna Grabowska
  • Kierownik budowy Andrzej Trzecia
  • Architekt Tadeusz Żera
Czytaj także

W budynku udało się znaleźć miejsce na drugą, mniejszą salę kinową oraz salę edukacyjną. Jak wyjaśnia dyrektor programowa Filmoteki Narodowej, Grażyna Grabowska, "Iluzjon" ma połączyć pokazywanie kina w różnych postaciach z edukacją. Widzowie będą mogli zobaczyć kino fabularne z całego świata, a także filmy animowane i dokumentalne, które zdaniem Grażyny Grabowskiej są niedoceniane przez dystrybutorów kinowych. Pracownicy "Iluzjonu" będą chcieli też przyciągnąć do siebie festiwale filmowe. Dyrektor programowa Filmoteki Narodowej dodaje, że na miejscu będzie można organizować wystawy.
Elementy w kinie "Iluzjon" zostały odnowione bądź odtworzone zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków. Jak informuje architekt Tadeusz Żera, w kinie będzie można zobaczyć też nowe elementy. W głównej sali kinowej znalazło się miejsce na orkiestrę. Dzięki temu w "Iluzjonie" będzie można łączyć projekcje kinowe z muzyką na żywo.

Foto:
Foto: PAP/Paweł Supernak

Kierownik budowy, Andrzej Trzeciak informuje, że remont kina budowanego tuż po wojnie był trudnym zadaniem. Najwięcej problemów remontującym przysporzył dach budynku, który według Andrzeja Trzeciaka okazał się bardzo zniszczony. Stan techniczny obiektu przed remontem, zdaniem kierownika budowy, był konsekwencją pośpiechu i braku dokładności w czasie budowy dawnej siedziby kina "Stolica", po II wojnie światowej.

"Iluzjon" na rozpoczęcie działalności po powrocie do starej siedziby pokaże "Pana Tadeusza" z 1928 roku. Niemy film wyreżyserował Ryszard Ordyński. Obraz poddano wcześniej rekonstrukcji. Nie wszystkie fragmenty filmu przetrwały do naszych czasów.

Koszt remontu i wyposażenia "Iluzjonu" to około 18 milionów złotych. Filmoteka Narodowa otrzymała pieniądze na remont z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W budynku przy ulicy Narbutta w Warszawie wcześniej działało kino "Stolica". Budynek w 1948 roku zaprojektował architekt Mieczysław Piprek.

Iluzjon od 1956 roku prezentuje polską i zagraniczną kinematografię. W dawnym kinie "Stolica" iluzjon funkcjonuje od 1997 roku.