Logo Polskiego Radia
IAR
migrator migrator 08.01.2010

Grzegorz Schetyna o komisji hazardowej i mediach publicznych

Przewodniczący klubu PO Grzegorz Schetyna powtórzył, że Platforma Obywatelska sprzeciwia się pracy w komisji hazardowej posłów PiS, Beaty Kempy i Zbigniewa Wassermana. Prezydium Sejmu odrzuciło zastrzeżenia Platformy Obywatelskiej do kandydatów Prawa i Sprawiedliwości.

Gość Salonu Politycznego Trójki powiedział, że obecność Kempy i Wassermanna uniemożliwi prace komisji. Zdaniem Schetyny, oboje byli zaangażowani w tworzenie poprawek do ustawy hazardowej za rządów Prawa i Sprawiedliwości. Według polityka Platformy Obywatelskiej, Beata Kempa oceniała ten proces, zaś ówczesny koordynator służb specjalnych Zbigniew Wassermann aktywnie angażował się w prace nad ustawą.

Schetyna podkreślił, że jeśli Kempa i Wassermann zostaną w komisji hazardowej, to będzie to niezgodne z prawem. Dodał, że gdyby Polskie Stronnictwo Ludowe zagłosowało w Sejmie za przywróceniem Wassermanna i Kempy do komisji, to byłoby to zwycięstwo polityki nad prawem. Jednak w takiej sytuacji problem obsady komisji będzie powracał.

Odseparować media od polityki

Przewodniczący klubu PO Grzegorz Schetyna uważa, że projekt ustawy medialnej, przygotowywany przez środowiska twórcze, jest wart zaangażowania polityków.

Gość Salonu Politycznego Trójki powiedział, że posłowie będą ten projekt analizować, gdy trafi do Sejmu. Były wicepremier podkreślił, że warto się pochylić nad każdym projektem, oddzielającym media publiczne od polityki. Dodał, że o projekcie będzie można powiedzieć więcej w ciągu najbliższych tygodni. Schetyna powiedział jednak, że nie ma gwarancji, iż projekt ustawy medialnej poprze Sojusz Lewicy Demokratycznej oraz Prawo i Sprawiedliwość.

Projekt ustawy, przygotowywany przez twórców, ma być gotowy wiosną. Jego autorom udało się uzyskać poparcie prezydenta Lecha Kaczyńskiego, teraz zabiegają o zainteresowanie parlamentarzystów.

Autorzy projektu twierdzą, że chcą odpolitycznić media publiczne i zagwarantować im niezależne finansowanie. Twórcy będą proponować likwidację abonamentu i zastąpienia go powszechnym obowiązkiem płacenia na media publiczne, prawdopodobnie wraz z podatkiem PIT i CIT.

W skład Komitetu pracującego nad ustawą wchodzą między innymi Agnieszka Holland, Wojciech Kilar i Andrzej Wajda.

Według prognoz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w tym roku wpływy z abonamentu mogą spaść do 400 milionów złotych - to mniej niż połowa dochodów sprzed dwóch lat. Polskie Radio otrzyma od 100 do 130 milionów złotych. W przypadku Polskiego Radia proponowana kwota nie pokrywa nawet kosztów stałych, nie wspominając o realizacji misji.

W związku z dramatyczną sytuacją finansową Polskiego Radia, zarząd spółki wysłał pisma do ministerstwa kultury i władz samorządowych z prośbą, by przejęły jednostki artystyczne Polskiego Radia. Zarząd zwrócił się z propozycją przejęcia Polskiej Orkiestry Radiowej do samorządu województwa mazowieckiego oraz miasta stołecznego Warszawy, Chóru Polskiego Radia do samorządu Małopolski i Krakowa, natomiast Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus" - do samorządu Wielkopolski i Poznania. Na razie tylko ci ostatni zadeklarowali pomoc finansową dla poznańskiej orkiestry "Amadeus", także władze Krakowa są gotowe do rozmów.

Merytoryczna decyzja

Przewodniczący klubu PO Grzegorz Schetyna pozytywnie ocenił rekomendacje Krajowej Rady Sądownictwa dla dwóch kandydatów na Prokuratora Generalnego. Zostali nimi Andrzej Seremet i Edward Zalewski.

W Salonie Politycznym Trójki Schetyna wyraził nadzieję, że prezydent, który musi wybrać jednego z nich, podejmie merytoryczną decyzję. Polityk Platformy Obywatelskiej podkreślił, że Krajowa Rada Sądownictwa podjęła decyzję po rzetelnej pracy, wysłuchaniu wszystkich kandydatów i udzieliła rekomendacji najlepszym z nich.

W tajnym głosowaniu w Krajowej Radzie Sądownictwa Andrzej Seremet otrzymał 15 głosów, a Edward Zalewski - 13, czyli tyle, ile wynosiła bezwzględna większość.

Andrzej Seremet od 1997 roku pełni obowiązki sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie. Niedawno został zarekomendowany Krajowej Radzie Sądownictwa jako kandydat na działającego przy niej rzecznika dyscyplinarnego.

Edward Zalewski pracował w Prokuraturze Wojewódzkiej w Legnicy. W 2008 roku przeszedł do Prokuratury Krajowej we Wrocławiu. Prowadził między innymi śledztwa w sprawie korupcji w polskim futbolu. W zeszłym roku Zalewski został powołany na stanowisko prokuratora Prokuratury Krajowej, a następnie awansowany na Prokuratora Krajowego.

Posłuchaj całej rozmowy

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)