Logo Polskiego Radia
IAR
migrator migrator 09.02.2010

Krzysztof Kwiatkowski o przecieku

Minister sprawiedliwości powiedział, że w Prokuraturze Krajowej odbędzie się we wtorek spotkanie w sprawie przecieku do "Rzeczpospolitej" fragmentów przesłuchania Ryszarda Sobiesiaka.

Zarówno praska prokuratura, jak i członkowie komisji śledczej badającej aferę hazardową zaprzeczają, jakoby byli źródłem przecieku. Minister Krzysztof Kwiatkowski, który był gościem Sygnałów Dnia, poinformował, że zamierza powierzyć sprawę prokuratorom spoza Warszawy.

Wyjaśnił, że sprawą zajmie się prawdopodobnie Prokuratura Okręgowa w Olsztynie, która zweryfikuje wszelkie hipotezy dotyczące ujawnienia poufnych informacji.

Prokurator generalny podkreślił, że dziennikarze mają prawo szukać informacji i publikować je w mediach. Natomiast funkcjonariusze publiczni są zobowiązani do bezwzględnej ochrony informacji niejawnych, dotyczących przebiegu śledztwa.

Krzysztof Kwiatkowski zaznaczył, że do czasu, gdy będę pełnił funkcję prokuratora generalnego, żaden prokurator ani urzędnik nie może liczyć na jego pobłażliwość w aspekcie wycieku tajnych materiałów do prasy.

Według "Rzeczpospolitej" Ryszard Sobiesiak miał w kilku punktach zeznać inaczej niż już przesłuchani Drzewiecki, Chlebowski i Schetyna. Sobiesiak wskazał między innymi na Marcina Rosoła, szefa gabinetu byłego ministra sportu Mirosława Drzewieckiego, jako stanowiącego możliwe źródło przecieku o akcji Centralnego Biura Korupcyjnego.

W sobotę "Rzeczpospolita" napisała też, że Drzewiecki zeznał, że biznesmena zna od dziesięciu lat, a Schetyna, że poznał go dopiero w 2003 roku. Tymczasem Sobiesiak miał zeznać w prokuraturze, że Schetynę zna od lat 20.

Rozdzielić funkcje prokuratora generalnego od ministra sprawiedliwości

Minister sprawiedliwości powiedział, że przygotował propozycje zmian w Konstytucji, które miałyby ostatecznie uregulować status prokuratora generalnego.

Krzysztof Kwiatkowski wyjaśnił, że ma to związek z rozdziałem funkcji generalnego prokuratora od szefa resortu sprawiedliwości. Rozdzielenie funkcji ma nastąpić 1 kwietnia. Polityk Platformy Obywatelskiej zastrzegł, że zmiany w Konstytucji muszą zostać poprzedzone konsultacją z partnerami politycznymi i opozycją.

Podkreślił, że będzie zabiegał o konsensus w sprawie zmian, by uzyskać potrzebną większość dla przeforsowania tego projektu. Minister spodziewa się, że dyskusja będzie niełatwa, gdyż z rozdzieleniem tych funkcji nie zgadza się część opozycji i prezydent Lech Kaczyński. Gość Polskiego Radia podkreślił, że jest zwolennikiem tego kroku, gdyż szef resortu sprawiedliwości to posada motywowana politycznie.

O tym, kto 1 kwietnia obejmie funkcję prokuratora generalnego, zadecyduje prezydent. Lech Kaczyński wybierze prokuratora spośród dwóch kandydatów, wskazanych przez Krajową Radę Sądownictwa. Kandydatami są: Prokurator Krajowy Edward Zalewski i sędzia z Krakowa Andrzej Seremet.

Więcej w Jedynce!

kg,Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)