Logo Polskiego Radia
IAR
Sylwia Mróz 20.01.2011

Wszyscy odbudowywali Zamek Królewski w Warszawie

40 lat temu, 20 stycznia 1971 roku zapadła ostateczna decyzja o odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie, zniszczonego przez Niemców w czasie II wojny światowej.
Ziemowit Koźmiński (po lewej), redaktor Krzysztof Grzesiowski (po prawej)Ziemowit Koźmiński (po lewej), redaktor Krzysztof Grzesiowski (po prawej)Fot.W.Kusiński
Posłuchaj
  • Ziemowit Koźmiński: wszyscy odbudowywali Zamek Królewski w Warszawie
  • "Do dziś trwają prace nad odbudową rezydencji polskich królów"
  • Koźmiński: w tym roku Zamek Królewski planuje dwie duże wystawy, poświęcone Stanisławowi Augustowi
Czytaj także

Wicedyrektor Zamku Królewskiego Ziemowit Koźmiński powiedział, że faktycznie to postanowienie podjęto już w październiku 1939 roku, kiedy Niemcy planowali wysadzenie zamku w powietrze i w tym celu nawiercili w jego ścianach otwory na dynamit.

Wicedyrektor Koźmiński przypomniał w Sygnałach Dnia w Polskim Radiu, że Zamek został odbudowany z pieniędzy społeczeństwa, Polaków żyjących w kraju i na emigracji, a także z darów innych państw. Pracami i zbiórką funduszy kierował Obywatelski Komitet Odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie - mówi Ziemowit Koźmiński.

Odbudowa trwała trzy lata. Wicedyrektor Zamku Królewskiego zwraca jednak uwagę, że do dziś pewne części rezydencji królów Polski nie zostały zrekonstruowane.

W 2010 Zamek Królewski w Warszawie odwiedziło 667 tysięcy gości. Ziemowit Koźmiński dodał, że w tym roku Zamek Królewski planuje dwie duże wystawy, poświęcone Stanisławowi Augustowi.

Wystawa nosi tytuł "Stanisław August - ostatni król w Rzeczypospolitej. Odrodzenie w upadku". Na ekspozycji zostanie zaprezentowanych ponad 250 dzieł sztuki.

Więcej w Jedynce >>>


sm