Logo Polskiego Radia
Trójka
Agnieszka Szałowska 14.04.2011

Czas rozstrzygania spraw w sądach

Teoretycznie postępowania dotyczące praw rodzicielskich i przysposobienia rozstrzygane są priorytetowo. W praktyce ujawnia się wiele problemów, których nie reguluje prawo.
Czas rozstrzygania spraw w sądachGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Adopcja po polsku 14 kwietnia
  • Projekt nowej ustawy - relacja Agaty Torańskiej
Czytaj także

Sąd nie jest ograniczony czasem w podejmowaniu swoich decyzji, kodeks rodzinny i opiekuńczy nie daje żadnych ram czasowych dla przeprowadzania spraw opiekuńczych.

Natalia Milczarek, psycholog w Ośrodku Adopcyjno-Opiekuńczym TPD w Warszawie twierdzi, że od momentu złożenia wniosku o przysposobienie sąd podejmuje decyzję w ciągu kliku dni lub tygodni. – Na mocy tego postanowienia rodzina może zabrać dziecko do domu i czekać na rozprawę adopcyjną – wyjaśnia. Oczywiście termin ten dotyczy dzieci, które mają uregulowaną sytuację prawną.

Na ten właśnie fakt uwagę zwracają sądy. - Wszystkie postępowania dotyczące dzieci są rozstrzygane priorytetowo. Przedłużają się tylko, gdy nie ma niezbędnych dokumentów, a wina za to nie leży po stronie sądu – powiedziała Grażyna Niemiałtowska, sędzia wizytator do spraw rodzinnych i nieletnich Sądu Okręgowego Warszawa – Praga.

Dorota Polańska, szefowa Interwencyjnej Placówki Opiekuńczej w Otwocku zwraca uwagę, że są pewne nieprawidłowości w pracy sądów. – Nie chodzi o prawodawstwo, ważna jest zmiana mentalności, bo w sądzie nie widać dziecka, ale można wziąć pod uwagę zdanie jego faktycznych opiekunów – podkreśliła.

Jej zdaniem sądy powinny bardziej liczyć się z opiniami i wnioskami pracowników socjalnych, tymczasowych opiekunów i placówek opiekuńczych, którzy mają bezpośredni kontakt z dzieckiem. – To są główni obserwatorzy zmian zachodzących w dziecku, tymczasem w sądzie reprezentantem interesów dziecka jest rodzic, któremu wcześniej to dziecko odebrano – podkreśla. A ci właśnie rodzice często nie stawiają się na rozprawy, co przedłuża cały proces.

Takim sytuacjom placówki opiekuńcze starają się zapobiegać na własny sposób.

– Idea jest taka, by dziecko przebywało w placówce jak najkrócej. Dlatego ośrodki adopcyjne dowiadują się o trafiających do nas dzieciach jeszcze zanim ich sytuacja prawna jest uregulowana i już szukają dla nich rodzin – wyjaśnia Dorota Polańska.

Aby wysłuchać całej audycji wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

*Projekt nowej ustawy o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej przygotowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. 13 kwietnia odbyło się jej drugie czytanie w Sejmie. Zapraszamy do wysłuchania relacji Agaty Torańskiej, która przybliża zmiany wprowadzane przez ustawę. Dźwięk w boksie "Posłuchaj".

Przypominamy, że z adopcją na antenie Trójki spotykamy się we wtorki i czwartki w audycji "Tu Baron" ok. godz 11.10 i w piątki po godz. 17.00 w popołudniowym "Zapraszamy do Trójki".

Harmonogram dalszych spotkań do zobaczenia TU>>

(asz)