Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 15.04.2011

Jan Paweł II i Żydzi

Jan Paweł II jako pierwszy papież od czasów św. Piotra przekroczył próg synagogi. I dokonał przełomu w stosunkach z Judaizmem.
Jan Paweł II przed Ścianą Płaczu w Jerozolimie w 2000 rokuJan Paweł II przed Ścianą Płaczu w Jerozolimie w 2000 rokuFot: PAP/EPA/JIM HOLLANDER

13 kwietnia 1986 roku papież złożył wizytę w rzymskiej synagodze. Od wieków stosunki między katolikami i Żydami nie układały się zbyt dobrze. Przełomem był pontyfikat Jana Pawła II.

- Papież Polak rzeczywiście budował mosty - przyznaje przewodniczący gminy wyznaniowej żydowskiej w Warszawie Piotr Kadlcik. Zaś Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny miesięcznika "Więź" podkreśla, że właśnie wizyta w synagodze była początkiem nowych stosunków między Kościołem a wyznawcami judaizmu.

To Jan Paweł II nazwał Żydów starszymi braćmi w wierze. I przypomniał katolikom, że zarówno Jezus, jak też Matka Boska byli Żydami.

W 2000 roku Jan Paweł II pojechał do Ziemi Świętej w ramach obchodów Roku Jubileuszowego. W jej trakcie pod Ścianą Płaczu zrealizował bardzo konkretnie prośbę o przebaczenie za grzechy ludzi Kościoła wobec Żydów. Włożył karteczkę z tą prośbą w szczelinę muru. Czyli postąpił tak, jakby był Żydem.

Karol Wojtyła utrzymywał również prywatne kontakty z Żydami. W swym testamencie papież wymienił np. rabina Rzymu, z którym się przyjaźnił.

(ag)

Aby wysłuchać audycji Karoliny Wichowskiej i Grzegorza Krakowskiego, wystarczy wybrać "Jan Paweł II i Żydzi" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.