Logo Polskiego Radia
migracja
migrator migrator 04.06.2008

Gus Gus

Gus Gus swoje istnienie zawdzięcza filmowi i to nie tylko dlatego, że nazwę zaczerpnął z obrazu niemieckiego reżysera Werenra Fassbindera, w którym mianem "gus gus" określano pewien afrodyzjak...
Gus Gus

W 1995 roku dwoje przyjaciół Sigurður Kjartansson i Stefán Árni Þorgeirsson zgromadziwszy liczną grupę artystów z Rejkiawiku i pewne środki finansowe przystąpiło do realizacji swojego filmu zatytułowanego "Przyjemność". Ponieważ fundusze bardzo szybko sie wyczerpały, z braku pieniędzy na kolejne dni zdjęciowe przystąpiono do realizacji ścieżki dźwiękowej tworzonej przez cały kolektyw filmowy. Zabawa ta szybko przerodziła się w nagrywanie albumu zatytułowanego "gus gus", który pierwotnie wytłoczono w ilości 1000 sztuk przystrojonych ręcznie robionymi okładkami z aksamitu.

Ta nieoficjalna płyta wpadła w ucho szefom kultowej brytyjskiej wytwórni 4AD, która zaproponowała grupie pięciopłytowy kontrakt. Wobec konieczności opowiedzenia się a propos przynależności do profesjonalizującego swą działalność zespołu część artystów postanowiła opuścić kolektyw, decydując się na solowe kariery. Spośród nich najgłośniej później było o Emilianie Torrini, która między innymi zaśpiewała w ekranizowanej przez Petera Jacksona trylogii Tolkiena "Piosenkę Golluma".

"Believe"

Debiutancki, zawierający owe filmowe nagrania album "Polydistortion", wydany w 1996 roku pod skrzydłami 4AD, z miejsca przyniósł zespołowi międzynarodową sławę, zaś single takie jak "Believe" czy "Polyesterday" stały się wielkimi klubowymi przebojami. Wysoko oceniano występy Gus Gus, którzy swoje show wzbogacali o współgrające z muzyką, ręcznie sterowane wizualizacje.

W 1999 roku licząca ówcześnie 9 osób grupa zrealizowała swoją drugą - wydawać by się mogło jeszcze bardziej przebojową - płytę "This Is Normal", zawierającą takie hity jak "Ladyshave" czy "Starlovers". Niestety, pomimo pozytywnych recenzji, słaba sprzedaż albumu oraz niewystarczająco wysokie koncertowe frekwencje postawiły zespół przed wizją bankructwa. W związku z tym w 2000 roku Gus Gus było zmuszone zawiesić swoją koncertową działalność, tym bardziej że z kolektywu odeszło siedmiu członków założycieli, w tym Sigurður Kjartansson i Stefán Árni Þorgeirsson.

"Polyesterday"

Czekający na lepsze czasy pozostali członkowie Gus Gus, Bigi Viera i Herb Legowitz, sięgnęli do swoich starych nagrań z okresu, kiedy na początku lat 90. jako duet T-World współtworzyli islandzką scenę techno. Z braku pieniędzy na studio te instrumentalne numery trafiły w surowych wersjach na album "Gus Gus vs. T-World", który mimo swej toporności utwierdził pozycję zespołu jako jednego z najciekawszych na światowej scenie elektronicznej.
Kolejny wydany w 2002 roku przez Underwater Records album "Attention" podzielił dotychczasowych fanów Gus Gus, którzy nie do końca mogli pogodzić się z coraz większym dryfowaniem projektu w stronę house i techno, co z kolei otworzyło przed Islandczykami bramy większości europejskich klubów z tego rodzaju muzyką. Cennym nabytkiem okazała się śpiewająca na płycie, dysponująca silnym głosem wokalistka Earth.

Wydany w 2007 roku, a w Polsce mający swą premierę w czerwcu 2008 roku, album "Forever" przyniósł kolejną porcję techno – soulowych dźwięków. Że znajdą one uznanie w oczach polskiej czekającej na koncerty w Warszawie i Krakowie publiczności, jestem przekonany. Ciekawszą kwestią wydaje się być to, kto w czasie tych występów zastąpi znakomitą wokalistkę Earth, która według świeżych informacji ze strony Gus Gus odeszła z kolektywu.

(bch)

http://www.gusgus.com/
http://www.myspace.com/gusgus
http://www.lastfm.pl/music/Gus+Gus/