Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 07.06.2011

On zrobi to, czego inni nie zrobią

Roboty wyposażone w sztuczną inteligencję stają się naszymi mobilnymi przyjaciółmi, potrafiącymi pracować w miejscach bardzo niebezpiecznych.
On zrobi to, czego inni nie zrobiąsxc.hu

Roboty doskonale wpisują się w program Nauka dla Gospodarki. - Robot RMF jest jednym z trzech robotów, który ma być wykorzystany w projekcie Proteus. To jest robot o największych możliwościach, a jednocześnie robot, który został wyposażony w największą inteligencję - mówi inżynier Piotr Bigaj. Robot został wyposażony w zestaw czujników, a także w cztery skanery trójwymiarowe, dzięki czemu będzie mógł badać otoczenie, zaś dzięki czujnikom będzie mógł wiedzieć, co się wokół niego dzieje. Dzięki zaawansowanemu systemowi lokalizacyjnemu robot będzie wiedział, w którym miejscu na kuli ziemskiej się znajduje, co pozwoli mu przejechać z punktu do punktu z ominięciem przeszkód.

A co potrafią roboty i co mogą realizować mówi Piotr Szymtarczyk. - Generalnie o robotach mówi się, że zostały stworzone, aby wykonywać prace trudne, nudne i brudne. Należy do tego dodać jeszcze zadania precyzyjne i niebezpieczne - mówi konstruktor. Takie roboty są wysyłane do niebezpiecznych paczek może pozostawionych np. przez terrorystów. Od tego się zaczęło.

Są trzy rodzaje sterowania robotami. Pierwszy to pod kontrolą, kiedy robot jest sterowany przez operatora np. przy pomocy joysticka. Drugi, kiedy robot działa pod nadzorem operatora. I wreszcie trzeci, kiedy robot sam podejmuje decyzje. Z tym trzecim sposobem było najwięcej problemów, bo przeciwnicy "robotyzacji" twierdzą, że nie można robotowi dać tak dużo władzy i samodzielności. Ale w sytuacjach ekstremalnych to właśnie robot może podjąć decyzję, w jaki sposób bezpiecznie dotrzeć np. do człowieka, uwięzionego na polu minowym.

Na mobilnych robotach da się zarobić - mówi Jan Genca. Ale na razie za granicą. Do Arabii Saudyjskiej jest właśnie wysyłana duża partia robotów Ale ważna jest współpraca z klientem, żeby nie zakończyła się na jednorazowym kontrakcie. Dlatego część zysku ze sprzedaży jest przeznaczana na dalsze badania, żeby nie stać w miejscu i stworzyć produkt, który znajdzie nabywcę

Roboty powstają w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, programu Innowacyjna Gospodarka, Europejskiej Agencji Obrony oraz ze środków własnych Instytutu.

(a)

Aby wysłuchać całej rozmowy wystarczy wybrać "Robot nasz przyjaciel" w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.