Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 08.06.2011

Marsjańskie łaziki z Polski najlepsze

Polski łazik marsjański MAGMA2 zwyciężył w międzynarodowych zawodach University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych. Dwa inne nasze łaziki zajęły miejsca czwarte i szóste.
Zespół konstruktorów łazika MAGMA2Zespół konstruktorów łazika MAGMA2źr: pclab.pl

- Po raz pierwszy pojawił się łazik, który porusza się na sześciu kołach, każde na niezależnym zawieszeniu - zdradza tajemnice pojazdu jeden z konstruktorów, student Szymon Zimnoch. MAGMA2, bo tak nazywa się łazik, ma wykonywać różne zadania. Ma to być pomocnik astronauty. W przypadku, kiedy astronauta nie jest w stanie wyjść z orbitalnej kapsuły, albo nie ma takiej potrzeby. Konstruktorzy wykorzystali przy budowie łazika bardzo dużo tworzyw sztucznych, takich jak poliwęglan. Nie chcieli używać metalu, bo metal jest ciężki. W łaziku jest manipulator, czyli sztuczna ręka, a także peryskop, czyli "oczy łazika. MAGMA2 waży jedynie 30 kilogramów. Na wyposażeniu po raz pierwszy w historii zawodów URC, pojawił się łazik wyposażony w tzw. heksakoptery, które umożliwiły dodatkową obserwację terenu z powietrza i zwiększyły szanse MAGMY2 na zwycięstwo. Zawody odbyły sie na pustyni Utah, gdzie warunki dla sprzętu i ludzi były ekstremalnie trudne.

Szóste miejsce na zawodach przypadło łazikowi Copernicus, przygotowanemu przez studentów i absolwenta Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. - Zaproponowaliśmy konstrukcję z aluminium spawanego i konstrukcje o dużych gabarytach - mówi Sebastian Meszyński, jeden z członków zespołu konstruktorów. Copernicus ma wymiary 130x70 centymetrów. To zaleta, bo konstrukcja ma większą wytrzymałość. Łazik ma także sześć kół na niezależnym zawieszeniu. Innowacją jest zastosowanie baterii słonecznych, czyli niezależnego źródła energii. Ma oczywiście manipulator i peryskop.

Na tegorocznym konkursie Polskę reprezentował ponadto robot Scorpio, zbudowany przez 12-osobową grupę studentów z Wydziału Elektroniki oraz Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Zajął czwarte miejsce.

Oprócz nagrody finansowej konstruktorzy maja możliwość zaprezentowania swoich urządzeń agencji NASA, która jako agencja rządu USA odpowiada zarówno za cywilny program lotów kosmicznych, jak tez za wojskowy program wykorzystania przestrzeni kosmicznej.

Polską ekspedycję do Stanów Zjednoczonych zorganizowało stowarzyszenie Mars Society Polska we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Casio Exilim oraz Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów PIAP.

(a)

Aby wysłuchać całej rozmowy wystarczy wybrać "Polskie łaziki najlepsze" w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.