Logo Polskiego Radia
Jedynka
Aneta Hołówek 04.07.2011

Na odpadach można nieźle zarobić

Naukowcy cały czas zaskakują. Tym razem dowiemy się do czego można wykorzystać odpady jakie wytwarza polski przemysł miedziowy.
Na odpadach można nieźle zarobićfot. SXC

Innowacyjne technologie to nic nowego dla polskich naukowców. Na całym świecie znani są ze swoich pomysłów i arcyciekawych rozwiązań.

Już kilka lat temu, z czego niewielu zdaje sobie sprawę, nanotechnologia, czyli dziedzina wykorzystująca cały zestaw technik i sposobów tworzenia rozmaitych struktur o rozmiarach nanometrycznych - na poziomie pojedynczych atomów i cząsteczek, znalazła swoje zastosowanie w życiu codziennym.

- To innowacyjne rozwiązanie ma wpływ na poprawę sytuacji ekonomicznej poszczególnych ludzi, krajów i społeczeństw - tłumaczył prof. Przemysław Łoś z Instytutu Chemii Przemysłowej, gość audycji "Wieczór odkrywców".

Według profesora Łosia metoda ma wielkie zastosowanie w przemyśle. Można ją wykorzystać na wielu płaszczyznach, a jednym z ciekawszych rozwiązań jest technologia otrzymywania proszków i nanoproszków miedzi srebra z odpadów.

Profesor podkreślał, że jego przygoda z odpadami trwa już kilka lat, a współpraca z wytwarzającym ich tony KGHM, układa się bardzo dobrze. Nic dziwnego, bo naukowiec udowodnił, że jego metody nie tylko pomogą rozwiązać problem jaki stanowią same odpady, ale jeszcze na nich zarobić.

Jak komercjalizować osiągnięcia naukowe? Jak to się robi na Zachodzie? Zastanawiali się również Michał Gieroń i Przemysław Zaprzalski ze spólki Nanotech specjalizujących się w Technology Scouting i wdrażającej do gospodarki w ramach POIG – Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka - innowacyjne polskie technologie.

Audycję prowadził Krzysztof Michalski

(ah)