Logo Polskiego Radia
Jedynka
Urszula Tokarska 10.07.2011

Sztuczna kość

Sztuczna kość jest biała, twarda i idealnie wpasowuje się w żywą tkankę.
Sztuczna kość
Posłuchaj
  • Sztuczna kość

Czy można sztucznie wytworzyć kość? Badacze z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie stworzyli biomateriał do wypełniania ubytków kostnych. Alicja Dusza:

Sztuczna kość jest biała, twarda i idealnie wpasowuje się w żywą tkankę. Nad stworzeniem takiego materiału od lat pracowali naukowcy z całego świata. Trudna sztuka udała się lubelskim biochemikom. Prace trwały dwa lata. Udało się stworzyć taki materiał, który prawie idealnie może zastąpić ludzką kość.

Prof. Anna Ślusarczyk z zespołu badawczego: - Te materiały są bardzo dobrze zakładane do kości, są sprężyste, elastyczne i szczelnie wypełniają ubytek.

Na razie trwają badania kliniczne na zwierzętach, ale pierwsze próby pokazały, że materiał dobrze łączy się z tkanką kostną. W przyszłości kompozyt o tak unikalnych właściwościach może być wykorzystywany m.in. w uzupełnianiu ubytków kostnych u ludzi czy np. w stomatologii.

Prof. Anna Ślusarczyk: - To są preparaty kościozastępcze, czyli zastępują ubytki w kościach po usuniętych torbielach, naczyniakach, guzach . Mają zastosowanie w ortopedii, chirurgii stomatologicznej, chirurgii twarzoczaszki.

Jak dotychczas wykonywane były takie operacje, np. w ortopedii wykorzystywane były kości od osoby zmarłej.

Dr Łukasz Luboiński - ortopeda ze szpitala MSWiA w Warszawie: - W operacjach wymagających kości dotąd stosowaliśmy kość ludzką mrożoną, pobraną ze zwłok i odpowiednio spreparowaną. Jednak jest mało tej kości, ona tez nie zawsze spełnia nasze wymagania. Stosujemy już preparaty kościozastępcze, przypominające strukturą normalną kość.

To dlaczego lubelski wynalazek to takie osiągnięcie? Bo udało się połączyć materiał organiczny - polimer cukrowy z nieorganicznym- hydroksyapatytem, a dzięki temu ten materiał jest bardziej plastyczny i lepiej się dostosowuje.

Dr Łukasz Luboiński: - Hydroksyapatyt w różnej formie uzyskiwany jest stosowany, tutaj unikatowe jest połączenie tego z polimerami cukrowymi.

Wytworzenie kompozytu do wypełniania ubytków w kościach jest efektem badań, na które pieniądze lubelskim naukowcom dała Unia Europejska z projektu „Innowacyjna gospodarka”.