Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 09.03.2019

Przypadkowa kariera Gomułki. Od szeregowego działacza komunistycznego do I sekretarza KC PZPR

– Prowadził pewną grę z Rosją. Potrafił też przeciwstawić się samemu Józefowi Stalinowi, a także Nikicie Chruszczowowi – powiedział Piotr Gajdziński, dziennikarz i autor książki "Gomułka. Dyktatura ciemniaków". – Był zachwycony sobą i swoimi rządami. Nie wierzył, że jest inny działacz PZPR, który potrafiłby go zastąpić – zaznaczył gość Polskiego Radia 24.
Posłuchaj
  • 8.03.19 Piotr Gajdziński: „Gomułka, w aparacie partyjnym, był synonimem człowieka, który ucierpiał przez reżim stalinowski (…)”.
Czytaj także

Kariera polityczna Władysława Gomułki jest dość zaskakująca, gdyż od szeregowego działacza Komunistycznej Partii Polski, o poglądach niezbyt prosowieckich w niektórych aspektach i w pewnym okresie, doszedł do stanowiska I sekretarza Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w 1956 roku. Piotr Gajdziński podkreślił, że stało się to dość przypadkowo.

– Szczerze powiedziawszy nie istniał lepszy kandydat i nikt za bardzo nie był zainteresowany objęciem tego urzędu. Co ciekawe, Gomułka nie był zbyt znany kiedy został pierwszym sekretarzem. Rozmawiałem z jednym z wieloletnich działaczy PZPR, który przyznał, że nie wiedział kim on jest oraz że był szefem partii w czasie wojny – wyjaśnił autor książki.

Władysław Gomułka zawdzięczał swój awans zmianom, jakie po 1953 roku, czyli po śmierci Józefa Stalina, zachodziły w partii komunistycznej. – Aparat partyjny potrzebował kogoś nowego, kto nie miał zamiaru kontynuować linii polityki Stalina. Tym wymogom odpowiadał właśnie Gomułka, który przez opinię publiczną postrzegany był jako "czerwony Anders" – wskazał Piotr Gajdziński.

Więcej o postaci Władysława Gomułki i jego politycznym końcu w całym nagraniu.

Audycję "Między Kropkami" prowadziła Weronika Wakulska.

Polskie Radio 24/db

---------------------------------

Data emisji: 9.03.2019

Godzina emisji: 19.10