Logo Polskiego Radia
migracja
migrator migrator 28.11.2009

„S. Białoruś": historia Brześcia bez 17 września

„Sawieckaja Białoruś" opisuje walkę mieszkańców Brześcia z hitlerowskim okupantem.

Białoruska gazeta rządowa „Sawieckaja Białoruś" opisuje walkę mieszkańców Brześcia z hitlerowskim okupantem. Według gazety historia ta jednak rozpoczyna się dopiero w 1941 roku.

Dziennik pomija wszystko to, co wydarzyło się w Brześciu we wrześniu 1939 roku. Oburzeni tak jednostronnym spojrzeniem na historię są Polacy mieszkający na Białorusi.

„Sawieckaja Białoruś" rozpoczyna historyczny tekst słowami -„W czerwcu 1941 roku Brześć jako pierwszy przyjął uderzenie hitlerowskiej armii i jako pierwszy stawił opór wrogowi". Zdaniem Polaków mieszkających na Białorusi, autorzy artykułu zapomnieli, że wojska hitlerowskie już we wrześniu 1939 roku zaatakowały Brześć, w którym bohatersko bronili się polscy żołnierze.

Miasto zostało zdobyte przez Niemców i na podstawie paktu Ribbentrop - Mołotow przekazane Rosjanom, którzy 17 września również napadli na Polskę. Nasi rodacy mieszkający na Białorusi przypominają, że we wrześniu 1939 roku obie armie: hitlerowska i Związku Radzieckiego zorganizowały w Brześciu wspólną defiladę, a służby specjalne obu krajów wymieniały się listami z nazwiskami Polaków, których należało zlikwidować.

Po II wojnie światowej Brześć znalazł się w granicach Białoruskiej Republiki Socjalistycznej.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)