Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 10.02.2014

Pomnik sowieckiego generała będzie przeniesiony z Polski do Rosji?

Chodzi o stojący w Pieniężnie na Warmii i Mazurach postument gen. Iwana Czerniachowskiego.

Uchwałę intencyjną wyrażającą wolę rozebrania pomnika Czerniachowskiego Rada Miejska Pieniężna podjęła w ubiegły czwartek. Upoważniła też Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, aby wystąpiła w tej sprawie do strony rosyjskiej, zgodnie z międzyrządową umową o grobach i miejscach pamięci ofiar wojny.
HISTORIA w portalu polskieradio.pl >>>
"Usunięcie pomnika to akt barbarzyństwa"
Jak czytamy w poniedziałkowym wydaniu rosyjskiego dziennika "Izwiestia", deputowani z komisji spraw zagranicznych rosyjskiej Dumy zwrócili się do Ministerstwa Spraw Zagranicznych z prośbą o interwencję. Chcą, by rzeźba została przeniesiona do Rosji.

Wiceszef komisji polityki regionalnej Dumy, Roman Chudiakow, powiedział, że ewentualne usunięcie monumentu byłoby aktem barbarzyństwa, wandalizmu i braku szacunku dla Rosjan. - Jeśli polskie władze chcą zniszczyć swoją historię, chętnie zabierzemy pomnik naszego bohatera do ojczyzny - stwierdził. Chudiakow wyraził też przekonanie, że znajdą się sponsorzy, którzy sfinansują przenosiny.
Wcześniej zdumienie planami demontażu monumentu wyraził gubernator obwodu kaliningradzkiego, Nikołaj Cukanow. Jego zdaniem, "krok ten nie sprzyja dobrosąsiedzkim stosunkom między obwodem a województwem warmińsko-mazurskim, które w ostatnim czasie się wzmacniają".
Zobacz serwis - Żołnierze Wyklęci>>>

Odegrał negatywną rolę w historii Polski
Jak podkreślają polscy historycy, wobec Polski i Polaków gen. Iwan Daniłowicz Czerniachowski odegrał rolę zdecydowanie negatywną. Jako dowódca 3. Frontu Białoruskiego był odpowiedzialny za realizację operacji wileńskiej. Doprowadził do aresztowania płk. Aleksandra "Wilka" Krzyżanowskiego i rozbrojenia 8 tys. żołnierzy Armii Krajowej, z których część zginęła, a wielu zostało zesłanych do łagrów lub przymusowo wcielonych do Armii Czerwonej.

Pomnik Czerniachowskiego zbudowano na początku lat 70. ubiegłego wieku na rogatkach Pieniężna. Prawdopodobnie niedaleko tego miejsca radziecki dowódca został śmiertelnie ranny podczas operacji wschodniopruskiej w lutym 1945 roku. Generała pochowano w Wilnie, a po odzyskaniu przez Litwę niepodległości, jego szczątki przeniesiono na cmentarz w Moskwie. Wileński postument Czerniachowskiego przeniesiono natomiast do rosyjskiego Woroneża.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk

''