Logo Polskiego Radia
IAR
Petar Petrovic 20.03.2014

Śledztwo ws. obławy augustowskiej. Pobrano próbki DNA od krewnych

Akcja zbierania materiałów genetycznych rozpoczęła się pod koniec stycznia i ma pomóc w przyszłości przy ewentualnej identyfikacji zaginionych.
Krzyż w Gibach poświęcony pamięci Polaków pomordowanych podczas obławy augustowskiejKrzyż w Gibach poświęcony pamięci Polaków pomordowanych podczas obławy augustowskiejWikipedia/Radosław Drożdżewski

Śledczy białostockiego oddział Instytutu Pamięci Narodowej pobrali ponad 60 próbek DNA od żyjących krewnych ofiar obławy augustowskiej. Odwiedzili oni dwukrotnie Suwałki a w środę także po raz kolejny Augustów. Krewni ofiar obławy, wciąż czekają na wyjaśnienie co stało się z ich bliskimi i gdzie spoczywają ich szczątki.

HISTORIA w portalu polskieradio.pl >>>
Jak wyjaśnia naczelnik pionu śledczego IPN w Białymstoku Zbigniew Kulikowski, pracownicy Instytutu chcą dotrzeć do wszystkich najbliższych krewnych ofiar nie tylko obławy augustowskiej. To także ofiary zbrodni niemieckich i ubeckich. Kulikowski dodaje, że IPN planuje duże prace w areszcie śledczym w Białymstoku, gdzie byli mordowani mieszkańcy Augustowa i Suwalszczyzny.
W związku z nowym wątkiem, który wskazuje, że ofiary obławy mogły zostać rozstrzelane w Lidzie, tworzony jest wniosek do prokuratury generalnej na Białorusi o udostępnienie akt i pomoc w śledztwie. Jak powiedział Zbigniew Kulikowski, do wniosku zbierane są obecnie materiały. Dodał, że z całą pewnością "w sierpniu 1945 roku dokonano tam zabójstwa Polaków" i trzeba to wyjaśnić.

KATYŃ: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl
Kolejne materiały DNA od krewnych ofiar między innymi obławy augustowskiej pobierane będą w kwietniu m.in. od mieszkańców Gib, Jaświł i Szumowa.
pp/IAR