Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Petar Petrovic 12.07.2014

Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem. Krzyżacy znów przegrali

Na Polach Grunwaldzkich - tak jak przed wiekami - Zakon Krzyżacki został rozgromiony przez sprzymierzone wojska polsko-litewskie, a Wielki Mistrz Zakonu Ulrich von Jungingen poległ. Inscenizacja, mimo deszczu, zgromadziła kilkadziesiąt tysięcy publiczności.
Jacek Szymański, odgrywający rolę króla Władysława Jagiełły. Na polach pod Grunwaldem odbyła się inscenizacja wielkiej bitwy średniowiecznej Europy - starły się połączone siły polskie i litewskie z rycerzami Zakonu KrzyżackiegoJacek Szymański, odgrywający rolę króla Władysława Jagiełły. Na polach pod Grunwaldem odbyła się inscenizacja wielkiej bitwy średniowiecznej Europy - starły się połączone siły polskie i litewskie z rycerzami Zakonu Krzyżackiego PAP/Tomasz Waszczuk
Galeria Posłuchaj
  • Niespodzianki nie było, Krzyżacy zostali pokonani. Kinga Grabowska opowiada o inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem/IAR
Czytaj także

Na godzinę przed zaplanowaną inscenizacją rekonstruktorzy zaczęli wychodzić na pole bitwy i zajmować swoje pozycje. Widzowie, którzy co roku siedząc na błoniach obserwują widowiskowe wyjście rekonstruktorów z osady rycerskiej i samą inscenizację, w tym roku zajmowali miejsca stojące tuż przy polu bitewnym za barierami ochronnymi. Nieodłącznymi atrybutami tegorocznej inscenizacji były kalosze, parasole i płaszcze przeciwdeszczowe.
Wielki mistrz znów padł
Podczas inscenizacji, w której wzięło udział 1300 rekonstruktorów i 40 koni nie zabrakło najważniejszych momentów z przebiegu bitwy, opisywanych przez historyków. Był więc moment wręczenia dwóch mieczy przez poselstwo krzyżackie polskiemu królowi Władysławowi Jagielle, modlitwa i odśpiewanie "Bogurodzicy" przez polskie wojska, ataki łuczników, szarże konne czy strzały z hakownic. Była też symboliczna chwila, która - tak jak przed wiekami - przesądziła o losach Zakonu Krzyżackiego, czyli moment śmierci wielkiego mistrza Zakonu von Jungingena.
Widzowie oglądali także widowiskowe prezentacje różnych techniki walki stosowanych w średniowieczu, w tym technikę obrony i ataku z wozów taborowych.
Pod Grunwald zjechali w tym roku członkowie bractw rycerskich z całej Europy w tym z Włoch, Francji, Litwy, Niemiec, Austrii, a także z USA.
pp/PAP/IAR