Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Artur Jaryczewski 01.08.2014

70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego: apel o pojednanie na Powązkach. "Nienawiść jest siłą niszczącą"

Przedstawiciele władz, kombatanci i warszawiacy oddali hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego przed pomnikiem Gloria Victis na Wojskowych Powązkach.
Rocznicowe uroczystości na PowązkachRocznicowe uroczystości na PowązkachPAP/Rafał Guz

Tuż po godz. 17, jak w całej Warszawie, tak i na Powązkach, wybrzmiały syreny. Chwilę później odegrano Mazurka Dąbrowskiego. Modlitwę za poległych powstańców odmówił kapelan Rodzin Katyńskich, ksiądz komandor Józef Bąk, który podkreślał wagę pojednania i przebaczenia. - Nienawiść jest siłą niszczącą. Nie możemy ani niszczyć ani dać się zniszczyć - mówił duchowny.

Serwis specjalny POWSTANIE WARSZAWSKIE >>>

Następnie złożono wieńce pod pomnikiem Gloria Victis. Bronisław Komorowski składał kwiaty między innymi w asyście generała Zbigniewa Ścibor-Rylskiego, prezydent Warszawy Hannie Gronkiewicz-Waltz towarzyszyła Helena Wołłowicz - łączniczka Pułku Baszta, a premierowi Donaldowi Tuskowi - prezes Światowego Związku Żołnierzy AK. Na Powązkach pojawili się też prezes PiS Jarosław Kaczyński i Antoni Macierewicz - jednak byli na uboczu, wśród publiczności. Złożyli kwiaty po zakończeniu części oficjalnej.

70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego [relacja]

Podczas uroczystości doszło do kilku mniejszych incydentów, jednak tym razem było ich zauważalnie mniej niż w poprzednich latach. W piątek pojedyncze gwizdy pojawiły się dopiero wtedy, gdy premier i prezydent opuszczali cmentarz.

Tradycja oddawania hołdu poległym w rocznicę powstania na Wojskowych Powązkach sięga czasów PRL, gdy ówczesne władze nie pozwalały na oficjalne uroczystości. Pomimo tego warszawiacy całymi rodzinami gromadzili się 1 sierpnia każdego roku wokół pomnika Gloria Victis i grobów poległych.

Obelisk Gloria Victis postawiono na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w drugą rocznicę zrywu w 1946 r. Autorką monumentu wyłonionego w konkursie jest łączniczka i żołnierz Powstania Warszawskiego Helena Kłosowicz. Wokół pomnika znajdują się mogiły powstańców ekshumowanych zaraz po wojnie z terenu całej Warszawy.

FILM: Warszawa stanęła w godzinę "W". Zawyły syreny/ Źródło: TVN24/x-news

Nazwa pomnika - "chwała zwyciężonym" - jest nawiązaniem do opowiadania Elizy Orzeszkowej, poświęconemu powstaniu styczniowemu, w którym autorka podkreśla, że walczącym w imię wyzwolenia ojczyzny należy się cześć i szacunek, niezależnie od wyników walk.

W piątek przypada 70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego - zbrojnego zrywu żołnierzy Armii Krajowej oraz mieszkańców stolicy, skierowanego przeciw niemieckiemu okupantowi. Według pierwotnych założeń PW, miało trwać kilka dni, zakończyło się jednak kapitulacją po 63 dniach. We wszystkich walkach zginęło 18 tysięcy powstańców. Z kolei straty wśród cywilów wyniosły, według różnych źródeł, od 150 do 200 tysięcy.

Radiowa Mapa Powstania Warszawskiego >>>

IAR/PAP/aj