Logo Polskiego Radia
PAP
Tomasz Owsiński 17.10.2014

30. rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Prymas: zło dobrem zwyciężaj

O rychłą kanonizację bł. ks. Jerzego Popiełuszki modlono się w czwartek podczas mszy świętej pod przewodnictwem prymasa Polski w kościele pw. Świętych Polskich Braci Męczenników, gdzie kapelan Solidarności 19 października 1984 roku odprawił ostatnią mszę.
Procesja różańcowa z relikwiami bł. ks. Jerzego Popiełuszki przed uroczystą mszą świętą w BydgoszczyProcesja różańcowa z relikwiami bł. ks. Jerzego Popiełuszki przed uroczystą mszą świętą w BydgoszczyPAP/Tytus Żmijewski
Galeria Posłuchaj
  • Prymas Polski Arcybiskup Wojciech Polak: z postacią ks. Popiełuszki na zawsze kojarzone będą słowa apostoła Pawła: "Zło dobrem zwyciężaj" (IAR)
  • Ks. Jerzy Popiełuszko - mniej znane fakty biografii (Ślady na piasku/ Jedynka)
  • Audycja refleksyjna w opracowaniu Wacława Pomorskiego i realizacji Barbary Nawratowicz - poświęcona Jego pamięci. W audycji m.in.: "pożegnanie ks. Jerzego" - mówi Tadeusz Nowakowski; "Ojcze mój..." - recytacja; fragm. przemówienia Ojca Św. Jana Pawła II - o kapłanie żoliborskim; "Pacież za zmarłych" (A. Oppman); fragm. wypowiedzi ks. J. Popiełuszki
  • "Sumienie ludzkie jest największą świętością" - fragm. homilii wygłoszonej w Bydgoszczy przez ks. Jerzego Popiełuszkę. (PR, 19.10.1984)
  • Zabójstwo księdza Jerzego Popiełuszki - aud. Katarzyny Kobyleckiej z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej", komentarz prof. Andrzeja Paczkowskiego (03.06.1997)
  • Prymas Polski kard. Józef Glemp o śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. (PR, 31.10.1984)
Czytaj także

Swoje kazanie prymas Polski Wojciecha Polaka rozpoczął od wspomnienia dnia beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki, do której doszło 6 czerwca 2010 roku na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

- Uroczysty akt beatyfikacyjny był swoistym owocem jego życia. Wyniesienie go na chwałę ołtarza to również skutek śmierci, do której doszło prawie 30 lat temu, kiedy wracał z Bydgoszczy do Warszawy. W dniu beatyfikacji abp Angelo Amato wspomniał, że oprawcy księdza Jerzego nie mieli najmniejszego szacunku do życia i porzucili go tak, jak niektórzy porzucają martwe zwierzę - powiedział prymas Polski.

Czytaj więcej o ks. Jerzym Popiełuszce >>>
Abp Polak podkreślił, że 30. rocznica śmierci ks. Popiełuszki pozwala wrócić do jego słów, między innymi tych, które zostały uwiecznione w postaci modlitwy na ścianie kościoła pw. Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy: "Módlmy się, abyśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy".
Prymas zaznaczył również, że z postacią ks. Popiełuszki na zawsze kojarzone będą słowa apostoła Pawła: "Zło dobrem zwyciężaj".
- (Słowa te) to niemal spontaniczne, pierwsze skojarzenie, które ciśnie się na usta, gdy myślimy o błogosławionym Jerzym - mówił abp Polak, dodając, że ks. Popiełuszko starał się patrzeć na wszystkie sprawy oczyma wiary, nie zaś oczyma polityka. - Darzył głębokim szacunkiem każdego człowieka, nawet tego, który uwikłany był w istniejące wówczas zło, a któremu to złu kapłan tak bardzo zagrażał - wskazał abp Polak.

>>> Kościół rozpoczyna proces kanonizacyjny księdza Jerzego Popiełuszki >>>
Po mszy, również w kościele, odbyła się prapremiera filmu o ostatnich godzinach życia ks. Popiełuszki pt. "Ostatnia droga" w reż. Roberta Wichrowskiego.

Ks. Jerzy Popiełuszko przed 30 laty gościł w bydgoskim kościele Świętych Polskich Braci Męczenników na zaproszenie powstałego w czasie stanu wojennego Duszpasterstwa Ludzi Pracy.
Został porwany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa w Górsku k. Torunia, gdy wracał z Bydgoszczy do Warszawy. Dalej ostatnia droga kapłana wiodła przez Toruń, gdzie podjął próbę ucieczki z rąk oprawców. Następnie porywacze zawieźli go do Włocławka, gdzie zmaltretowanego zrzucili z tamy do Wisły. Według ustaleń sądu w Toruniu, przed którym odbył się proces sprawców zabójstwa, ks. Popiełuszko został zamordowany 19 października 1984 r. Żył 37 lat.

PAP, to