Logo Polskiego Radia
Jedynka
Martin Ruszkiewicz 03.11.2014

Wojciech Siudmak: jeśli zdepczemy pamięć, zdepczemy także naszą tożsamość

- Chciałem otworzyć drzwi, aby ludzie mogli odczytać okrutną historię - mówił w radiowej Jedynce Wojciech Siudmak, twórca Światowego Projektu Pokoju "Wieczna Miłość" w Wieluniu.
Posłuchaj
  • Jak zaznaczać przeszłość i jak otwierać się ku przyszłość? O tym mówili w radiowej Jedynce artysta Wojciech Siudmak i prof. Tadeusz Maliński (Wieczór kulturalny)
Czytaj także

Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia >>> II wojna światowa

Wieluń - rodzinne miasto Wojciecha Siudmaka było w pierwszym dniu II wojny światowej obszarem, na którym hitlerowcy eksperymentowali techniki zabijania. Z doświadczenia śmierci, kalectwa i żałoby, w którym wzrastał, artysta wyprowadził projekt pokojowy i pomysł na pomnik "Wieczna Miłość" będący wyrazem dążenia do budowania dobrej przyszłości na gruzach złej historii. - Ta "Wieczna Miłość", czyli harmonia, piękno i tolerancja, to klucz do tego co kryje się za wydarzeniami wieluńskimi - mówił artysta malarz.

Wtórował mu specjalista od nanotechniki medycznej prof. Tadeusz Maliński. - To świetna idea, którą trzeba promować. Wielkość tego działania polega na tym, że jest ponad wszystkimi dyscyplinami - zaznaczył.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy, w której rozmawialiśmy o II wojnie światowej, nowym projekcie dla Wielunia i idei Pokojowej Nagrody Nobla, z audycji "Kultura w Radiowej Jedynce".

Prowadził: Michał Montowski
Goście:
artysta Wojciech Siudmak, specjalista od nanotechniki medycznej prof. Tadeusz Maliński
Tytuł audycji:
Kultura w Radiowej Jedynce

Data emisji: 2.11.2014

Godzina emisji: 20.19

mr/asz