Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Bartłomiej Makowski 14.12.2019

Jak Jerzy VI został królem

Na człowieka, który nie chciał być monarchą, to brzemię spadło niespodziewanie w najgorszym dla imperium momencie. Jego historią, przedstawioną w oscarowym "Jak zostać królem" zachwyciły się miliony.
Jerzy VI w mundurze galowym brytyjskiego marszałka polnegoJerzy VI w mundurze galowym brytyjskiego marszałka polnegoWikimedia Commons/dp
Posłuchaj
  • Jerzy VI w audycji Sławomira Szofa z cyklu "Postacie XX wieku". (PR, 24.03.1996)
Czytaj także

14 grudnia 1895 urodził się Jerzy VI Windsor, król Wielkiej Brytanii, ojciec obecnie panującej Elżbiety II.

O Jerzym VI posłuchaj w audycji Sławomira Szofa z cyklu "Postacie XX wieku".

Kłopoty z panią Simpson

Przyszedł na świat jako drugi syn Jerzego V. Nigdy nie miał nosić królewskiej korony. Panować miał jego brat, Edward VIII. Wszystko zmieniło się, gdy Edward związał się z amerykańską rozwódką Wallis Simpson. Taki mezalians był nie do przyjęcia na dworze królewskim i Edward musiał abdykować. Historycy zwracają też uwagę na inne powody zmuszenia monarchy do zrzeczenia się tronu.

- Edward VIII jeszcze jako książę Walii jeździł tam, gdzie było bardzo duże bezrobocie i mówił, że z tym trzeba coś zrobić, co odczytywano jako wtrącanie się w kompetencje rządu – mówił prof. Jan Ciechanowski w audycji Sławomira Szofa z cyklu "Postacie XX wieku".

Niepokój wśród polityków budziły też nazistowskie sympatie Edwarda. Jerzy VI zastąpił swojego brata na tronie 11 grudnia 1936.

Król w obliczu wojny

Jerzy VI dzielnie przeżywał trudy wojny wraz ze swoim narodem. Monarcha nie wyniósł się z Londynu nawet po tym, jak w pałac Buckingham uderzyła niemiecka bomba.

- Jerzy VI i królowa Elżbieta byli bardzo popularni ze względu na to, że stanowili uosobienie cnót obywatelskich, nie tyle arystokratycznych, co mieszczańskich – mówił gość audycji Sławomira Szofa. 

Imperium "traci impet"

Wielka Brytania wyszła z wojny zwycięska, ale osłabiona. Podobnie jak jej król. Imperium zaczęło się rozpadać: wygasały brytyjskie bliskowschodnie mandaty, z Palestyny wykrojony został Izrael, niepodległość ogłosiły Irlandia i Indie. Przytłoczony tymi wydarzeniami monarcha zaczął podupadać na zdrowiu. W 1951 roku wykryto u niego raka gardła i płuc. Zmarł 6 lutego 1952.