Logo Polskiego Radia
PolskieRadio24.pl
Szymon Antosik 07.05.2021

Sensacyjne odkrycie archeologiczne. Skarb karolińskich monet w Biskupcu

Ponad sto złotych monet z IX wieku zostało odkrytych w trakcie badań archeologicznych w województwie warmińsko-mazurskim. To pierwszy tak duży zespół monet karolińskich znaleziony na terenie Polski. 

O znalezisku powiadomił w środę 5 maja 2021 r. Łukasz Szczepański, archeolog z Muzeum w Ostródzie i kierownik prac archeologicznych na stanowisku w Biskupcu, położonym w województwie warmińsko-mazurskim.

Wcześniej informacje o potencjalnym skarbie moment zostały zasygnalizowane przez Biskupieckie Stowarzyszenie Detektorystyczne "Gryf" , którego przedstawiciele natrafili przy pomocy wykrywaczy metali na dwie monety i fragmenty dwóch kolejnych. Powiadomili o odkryciu odpowiednie służby, a następnie wzięli czynny udział w badaniach, które prowadzono od listopada 2020 roku.

Archeolodzy odkryli 118 monet. To denary wybite przez cesarza Ludwika Pobożnego oraz obole emitowane przez króla Karola Łysego. Skarb został ukryty najprawdopodobniej w okolicy pustki osadniczej. Teren współczesnego Biskupca we wczesnym średniowieczu znajdował się na pograniczu słowiańsko-pruskim, a wstępne badania archeologów nie potwierdziły obecności grodziska, cmentarzyska czy innych śladów osadnictwa z tego okresu.

Ślady prowadzą do Truso

Archeolog Łukasz Szczepański, który prowadził wykopaliska na stanowisku, podkreśla wyjątkowość odkrycia skarbu z Biskupca. We wczesnym średniowieczu w tej części Europy dominowały momenty arabskie, z kolei pieniądze z terenów Europy zachodniej były spotykane rzadko i głównie w pojedynczych egzemplarzach.

Przykładem takich znalezisk są trzy denary odkryte w Janowie Pomorskim, czyli w miejscu, w którym znajdował się ważny w regionie port Truso. Dwa z odkrytych denarów zostały wybite przez Ludwika Pobożnego, a jednego z nich używano jako zawieszki. Jest ona uznawana za jeden z najstarszych w tej części Europy przedmiotów związanych z symboliką chrześcijańską.

Łukasz Szczepański wiąże skarb z Biskupca z wpływem portu w Truso. – Funkcjonowanie osady w Truso i związana z nią aktywność wikingów to aktualnie najbardziej czytelny trop, który może wskazywać, w jaki sposób skarb dotarł na teren dawnych Prus. W IX w. zauważamy wyraźny wzrost zagrożenia ze strony wikingów biorących udział w najazdach na Europę zachodnią. W 845 roku dochodzi np. do oblężenia Paryża. Równolegle Skandynawowie aktywizują wymianę handlową w strefie bałtyckiej – stwierdza archeolog.

Badania nad skarbem monet odnalezionym w Biskupcu będą kontynuowane przez zespół pod kierownictwem prof. Mateusza Boguckiegi z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Jego wyniki zapewne przyniosą więcej informacji o tym spektakularnym znalezisku.

wczesnesredniowiecze.pl/sa