Logo Polskiego Radia
IAR
Michał Chodurski 11.03.2012

To muzeum nie mogłoby działać bez wolontariuszy

Najstarsi są po 70-tce, najmłodsi mają po kilkanaście lat i chodzą do gimnazjum - wolontariuszy w każdym wieku codziennie można spotkać w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Są przewodnikami, przygotowują materiały dydaktyczne, pomagają w organizacji wydarzeń kulturalnych orazi w wielu innych przedsięwzięciach.

Zobacz serwis - Powstanie Warszawskie>>>

Szefowa Centrum Wolontariatu Muzeum Marta Kukowska mówi, że trudno sobie wyobrazić, by Muzeum Powstania Warszawskiego mogło normalnie działać bez zaangażowania ponad 160 wolontariuszy. Jest ich prawie tyle samo co pracowników etatowych Muzeum, a niektóre z działów, jak Archiwum Historii Mówionej, opierają się głównie na pracy wolontariuszy.

Przeprowadzili oni już między innymi ponad 3 tysiące wywiadów z uczestnikami wydarzeń z okresu Powstania Warszawskiego, które są podstawą do tworzenia źródeł historycznych. Wielu wolontariuszy można spotkać także "na ekspozycji", czyli w salach przeznaczonych do zwiedzania, ghdzie pełnią po prostu funkcje przewodników.

Od początku istnienia Muzeum Powstania Warszawskiego pracuje tu pani Michalina Żebrowska, która działanie w wolontariacie rozpoczęła zaraz po przejściu na emeryturę. Najczęściej można ją spotkać w Sali Małego Powstańca. Jak mówi, do każdego można dotrzeć z wiedzą o historii Powstania . Z pasją opowiada o znaczeniu eksponatów, rozmawia z ze zwiedzającymi, zwłaszcza z dziećmi.

Maria Ciostek, studentka polonistyki, została wolontariuszką rok temu. Jak mówi, jest zaskoczona tym, jak ciekawie można przybliżać ludziom historię. - Nie oczekiwałam, że będzie mi to sprawiało taką przyjemność, spodziewałam się trochę bardziej poważnej atmosfery, bo tematy wojenne są dosyć ciężkie, zwłaszcza, jeżeli ma się z nimi często kontakt. - mówiła studentka. I dodaje, że wielką wartością są spotkania ze starszymi wolontariuszami, również tymi, którzy sami uczestniczyli w Powstaniu Warszawskim jako bardzo młodzi ludzie.

Oprócz relacji z czasów Powstania , młodzi wolontariusze doceniają wytrwałość i charakter starszych w przezwyciężaniu trudności. - Bardzo często widzę, że osoby, które żyły w tych latach wojennych, zupełnie inaczej reagują na konieczność pokonywania trudności, są dużo twardsze i to przydałoby się mojemu pokoleniu - podkreśla młoda wolontariuszka.

Co piąty z wolontariuszy Muzeum Powstania Warszawskiego jest seniorem. Choć najstarsi nie są najliczniejszą grupą, to pracy poświęcają najwięcej czasu - nawet kilka dni w tygodniu, jeżeli tylko zdrowie na to pozwala. Są bardzo doceniani za wytrwałość i wiedzę, którą dzielą się z odwiedzającymi Muzeum oraz z młodszymi wolontariuszami. Marta Kukowska podkreśla, że grupa wolontariuszy Muzeum Powstania Warszawskiego jest przykładem międzypokoleniowej solidarności, z której korzystają i starsi i młodsi uczestnicy.

Rok 2012 został ogłoszony przez Komisję Europejską rokiem aktywizacji osób starszych i solidarności międzypokoleniowej.

Zobacz serwis - II Wojna Światowa>>>

IAR/mch