Logo Polskiego Radia
Czwórka
Rafał Kątny 24.01.2012

Pomaganie w sieci, czyli e-wolontariat

Popularność pomocy innym przez internet rośnie. Tegoroczna edycja konkursu "Odkryj e-wolontariat" jest trzecią odsłoną akcji, która angażuje coraz więcej osób.
Pomaganie w sieci, czyli e-wolontariatfot. Czwórka

- Można być wolontariuszem w realu, iść do organizacji i tam pomagać w ich bieżących działaniach. Można też wspierać innych przez Internet – nie tylko organizacje, także osoby indywidualne – mówi Patrycja Rokicka z Fundacji Dobra Sieć.

– Projektów jest mnóstwo i codziennie rodzą się nowe – podkreśla Marzena Kacprowicz z Fundacji. Organizatorzy przypominają, że e-wolontariuszem jest każdy, kto np. pomaga w redagowaniu Wikipedii, dzieląc się swoją wiedzą. – Tworzymy wirtualne podręczniki, e-booki, pomagamy w adopcji zwierząt. Różnorodność tematów jest ogromna – dodaje Rokicka.

Wśród finalistów III edycji konkursu znalazły się przedsięwzięcia pomagające chorym, udzielające wsparcia psychologicznego, organizujące edukację najmłodszych czy wzmacniające rozwój demokracji. Internauci mogli wziąć udział w głosowaniu internetowym i wskazać spośród 12 projektów te, które ich zdaniem powinny otrzymać nagrodę – środki finansowe przeznaczone na dalszy rozwój projektów e-wolontariackich. Ostateczny ranking zwycięzców zostanie utworzony na podstawie łącznej oceny Kapituły Konkursu i internautów. Swoje inicjatywy do konkursu mogły zgłosić organizacje pozarządowe, instytucje publiczne, przedsiębiorstwa i grupy nieformalne.

Jednym z laureatów konkursu jest Uniwersytet Dzieci. - To program edukacyjny dla dzieci ze szkół podstawowych. Dzieciaki w soboty przychodzą na uniwersytety, politechniki i inne wyższe uczelnie, by spotkać się z naukowcami i bezpośrednio od nich dowiedzieć się o ciekawostkach ze świata wiedzy - mówi Anna Grąbczewska. - Naszym celem jest kształcenie dzieci, w sposób nowoczesny, poza systemem szkolnym, na który chcemy jednak mieć wpływ - dodaje.

Więcej o akcji "Odkryj e-wolontariat" i jej laureatach, dowiedzieć się można słuchając dźwięku audycji.

pg