Logo Polskiego Radia
IAR
Sylwia Mróz 28.12.2011

Osoby po 50. uratują polską gospodarkę?

Eksperci biją na alarm. Jeśli w naszym kraju nie zaczniemy korzystać z doświadczenia i umiejętności osób po 50. roku życia, za kilkanaście lat może nas czekać wielki kryzys gospodarczy.
Osoby po 50. uratują polską gospodarkę?sxc.hu
Posłuchaj
  • Prawnik PKPP Lewiatan Jacek Męcina: już dziś warto zatrzymać osoby po 50. na rynku pracy
  • Tomasz Schimanek z Akademii Rozwoju Filantropii: wszędzie napotykam na opór
Czytaj także

Szacuje się, że w Polsce między rokiem 2025 a 2050 liczba osób w wieku produkcyjnym spadnie o 7 milionów. Dlatego - zdaniem ekonomistów - tak ważna jest aktywizacja zawodowa tak zwanego pokolenia 50+. Prawnik PKPP Lewiatan Jacek Męcina uważa, że już dziś warto zatrzymać osoby po 50 na rynku pracy.

Niestety na polskim rynku pracy nadal funkcjonuje stereotyp, że osoby 50+ to pracownicy, którzy lada chwila zaczną sprawiać kłopoty - najczęściej zdrowotne. Z takimi przekonaniami od pięciu lat walczy Tomasz Schimanek z Akademii Rozwoju Filantropii. Ekspert twierdzi, że na razie jego praca przypomina walkę z wiatrakami. - Praktycznie wszędzie napotykam opór - mówi Tomasz Schimanek.

Wszechobecny opór

Rządowy projekt "solidarność pokoleń" został uchwalony chwilę przed tym, jak do Europy i również do Polski, przyszła w 2008 roku fala globalnego kryzysu. Mimo trudności z aktywizacją osób po 50.-tym roku życia Akademia Rozwoju Filantropii co roku znajduje kilkanaście instytucji, które są wrażliwe na problem osób 50+. Jedną z form aktywizacji tego pokolenia jest praca w wolontariacie. - Takie zajęcie daje spełnienie - mówią osoby uczestniczące w takich projektach.

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział w rozmowie z IAR, że problemy osób po 50. są dla niego szczególnie ważne. Zdaje sobie też sprawę z dużego bezrobocia w tej grupie wiekowej. Nie zgodził się jednak z opiniami, że uruchomiony jeszcze przez ministra Michała Boniego program aktywizacji zawodowej tych osób, nie przyniósł żadnych rezultatów. Dowodem na skuteczność programu "50+" jest wzrost o blisko 3 punkty procentowe wskaźnika zatrudnienia w przedziale 55-64 lata w trzecim kwartale tego roku w porównaniu z podobnym okresem roku ubiegłego - mówi minister pracy.

Z danych organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką pokolenia 50+ wynika, że w naszym kraju zaledwie 30 procent takich osób ma stałą pracę. Oznacza to, że prawie 9 milionów Polaków po 50. nie ma pracy. To jeden z najgorszym wyników w Unii Europejskiej. Gorzej wygląda sytuacja tylko na Malcie. Niepokojącym faktem jest również to, że wśród pokolenia 50+ zdecydowanie trudniejszą sytuację mają kobiety.

IAR, sm