Logo Polskiego Radia
IAR
Gabriela Skonieczna 15.03.2012

Pamięć o polskich bohaterach ratujących Żydów

15 marca 1943 roku Niemcy znaleźli u Wincentego Baranka ukrywających się Żydów. Małżeństwo Baranek wraz z dwójką dzieci zostało zastrzelone przez hitlerowców.
Posłuchaj
  • Mateusz Szpytma, krakowski historyk mało wiemy o polskich bohaterach
Czytaj także

W czwartek w Miechowie (Małopolskie) w rocznicę tamtych wydarzeń odbyły się uroczystości upamiętniające tych, którzy z narażeniem życia nieśli pomoc w czasie wojny ludności żydowskiej. Losy Sprawiedliwych mimo pojawiających się publikacji są w Polsce nadal mało znane.

Zobacz serwis Polskiego Radia o II wojnie światowej>>>

- To jest bardzo dziwne, że tak chwalebna, tak heroiczna postawa mimo trudnych warunków podczas II wojny światowej jest niezbadana. Dopiero teraz ukazują się publikacje na ten temat. Dzieje się tak m.in dzięki działalności instytutu Yad Vashem, który od lat 60. bada te wydarzenia. Dzięki heroizmowi Polaków uratowało się między 50 a 100 tys. Żydów podczas okupacji - podkreśla krakowski historyk Mateusz Szpytma. Miechowskie obchody rozpoczęły się pokazem dokumentalnych filmów "O Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata". W samo południe na rynku została otwarta przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej wystawa pt. "Polacy ratujący Żydów w czasie Zagłady w Małopolsce w latach 1939 - 1945", a w sali widowiskowej Domu Kultury miechowskim sprawiedliwym wręczono monety okolicznościowe NBP poświęcone zamordowanym rodzinom Baranków, Kowalskich i Ulmów.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, gs