Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Marlena Borawska 16.05.2012

Giedroyc i Ukraina

Historia relacji polsko-ukraińskich w XX wieku nie należy do najłatwiejszych. Liczne cierpienia po obu stronach do dzisiaj rzutują na ocenę wydarzeń historycznych i na wzajemne postrzeganie.
Redaktor Jerzy Giedroyc w swoim gabinecie w Maisons-Lafitte.Redaktor Jerzy Giedroyc w swoim gabinecie w Maisons-Lafitte.Instytut Literacki w Paryżu
Posłuchaj
  • "«Kultura» to ja". Jerzy Giedroyc opowiada o pracy w dwudziestoleciu międzywojennym i swoich powojennych losach. (RWE, 1993)
Czytaj także

Jednocześnie możemy także odnotować szereg przykładów współdziałania Polaków i Ukraińców. Przeszłość może zarówno dzielić jak i łączyć. Sztuką jest rzetelne jej opowiadanie, przy jednoczesnym pamiętaniu, że przyszłość można kształtować wspólnie, nie powtarzając starych błędów. Do tego w dużej mierze sprowadzało się przesłanie Jerzego Giedroycia, który nie unikał nigdy trudnych tematów, ale też zawsze starał się budować nici porozumienia.

Jerzy Giedroyc w jednym z wywiadów powiedział: "Ja nie mam, mówiąc między nami, jakiegoś specjalnego sentymentu do Ukraińców czy do Ukrainy. To są rzeczy czysto wyrozumowane". Relacje Polski z jej wschodnimi sąsiadami były jednym z ważniejszych dla Giedroycia zagadnień przez całe jego długie życie.

W najbliższych dniach (17-18 maja) w Warszawie odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa "Giedroyc i Ukraina". Głównym celem sympozjum jest przypomnienie ważnych z punktu widzenia historii polskiej myśli politycznej koncepcji paryskiej "Kultury", redagowanej w latach 1947-2000 właśnie przez Jerzego Giedroycia.

>>>ZAPRASZAMY DO SPECJALNEGO SERWISU - JERZY GIEDROYC

Podczas konferencji zaprezentowane zostaną inicjatywy okresu międzywojennego, wokół których rodziła się koncepcja ułożenia stosunków polsko-ukraińskich w XX wieku. Analizie poddane zostaną główne elementy myślenia politycznego obecnego w "Kulturze” paryskiej oraz krąg autorów, których twórczość koncentrowała się wokół relacji polsko-ukraińskich.

Konferencja będzie także okazją, żeby przypomnieć o innych myślicielach i inicjatywach obecnych w polskim życiu politycznym, np. w kręgach opozycji w PRL, które doskonale uzupełniały się z myśleniem proponowanym przez paryską "Kulturę". Konferencję zakończą dwa panele dyskusyjne. Pierwszy poświęcony będzie relacjom polsko-ukraińskim po 1989 roku. Podczas drugiego panelu uczestnicy podejmą próbę podsumowania dotychczasowych badań nad relacjami polsko-ukraińskimi, określenia punktu, w jakim jest aktualnie historiografia polska i ukraińska oraz zaproponowania nowych postulatów badawczych.

Honorowy Patronat nad konferencją objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Konferencja odbędzie się w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 21/25, obrady będą prowadzone w języku polskim i ukraińskim.

PROGRAM.pdf