Logo Polskiego Radia
PAP
Michał Chodurski 09.08.2012

Żydówka, chrześcijanka, święta. Męczeństwo Edyty Stein

Kilkuset wiernych uczestniczyło w Auschwitz-Birkenau w uroczystościach 70. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Teresy Benedykta od Krzyża - Edyty Stein.
Auschwitz-Birkenau. Obchody 70. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Teresy Benedykty od Krzyża - Edyty Stein.Auschwitz-Birkenau. Obchody 70. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Teresy Benedykty od Krzyża - Edyty Stein.PAP/Stanisław Rozpędzik

Kulminacją uroczystości na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego była msza św. odprawiona obok ruin krematoriów.

Edyta Stein urodziła się w pobożnej rodzinie żydowskiej. W wieku 30 lat przeszła na katolicyzm. Dwanaście lat później wstąpiła do zakonu karmelitanek. Przyjęła imię Teresa Benedykta od Krzyża. 2 sierpnia 1942 roku zakonnica została aresztowana przez Gestapo w klasztorze karmelitanek w holenderskim Echt. Pięć dni później Niemcy deportowali ją wraz z grupą liczącą prawie tysiąc Żydów do Auschwitz. Wśród nich znajdowało się kilkudziesięciu ochrzczonych. Transport dotarł do obozu w następnym dniu. Po selekcji na rampie znajdującej się pomiędzy obozem Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau, tak zwanej Judenrampe, Niemcy zaprowadzili do komór gazowych 523 osoby, w tym Edytę Stein i jej siostrę Różę. Ofiary czekały na śmierć w pobliskim lasku do 9 sierpnia.

- Nikt z nas, chrześcijan, w Niemczech nie stanął z Edytą Stein i jej narodem pod krzyżem. Zostawiliśmy ich samych. To nie może się już nigdy więcej powtórzyć - powiedział metropolita Kolonii kard. Joachim Meisner w homilii wygłoszonej podczas mszy.

Mszę św. koncelebrował przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europejskich, prymas Węgier kard. Peter Erdo. Uczestniczyli w niej przedstawiciele Episkopatów Niemiec i Polski.
Kardynał Erdo przypomniał, że Edyta Stein jest jedną ze patronek Europy. - Gdy dziś myślimy o podstawowych wartościach europejskiej kultury, musimy myśleć również o dziedzictwie judeochrześcijańskim. Nie respektując tych korzeni, chrześcijanin nie może być chrześcijaninem. Siostra Teresa Benedykta od Krzyża podzieliła los swojego narodu w męczeństwie i dała świadectwo swojej wiary. Ono jest dla Europy podstawowe i konieczne - podkreślił kardynał Erdo.

Bezpośrednio przed mszą św. uczestnicy uroczystości - m.in. hierarchowie polskiego i niemieckiego Kościoła katolickiego oraz przedstawiciele Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów - modląc się, przeszli wzdłuż rampy w byłym niemieckim obozie Birkenau. Była to droga, którą Edyta Stein pokonała 70 lat temu, idąc na śmierć w komorze gazowej. Podczas marszu zabrzmiała też aszkenazyjska modlitwa żałobna "El male rachamim". Wspominano również nieżydowskie ofiary, przede wszystkim Polaków, Cyganów, jeńców radzieckich, a także Świadków Jehowy i homoseksualistów.

Jan Paweł II beatyfikował Teresę Benedyktę od Krzyża w 1987 roku. Została wyniesiona na ołtarze 11 lat później. Przypadająca 9 sierpnia rocznica śmierci świętej jest w Kościele katolickim dniem modlitw za ofiary Holokaustu.

Zobacz serwis - II Wojna Światowa>>>

PAP, IAR, mch