Logo Polskiego Radia
Trójka
Agnieszka Szałowska 17.10.2012

Po drodze do Katynia

Świadectwa szkolne, akt kupna domu i jego plany, metryki, zdjęcia - takich dokumentów nie zabiera się na wojnę. W jakich więc okolicznościach porucznik Woźniakiewicz trafił do niewoli?
Zawartość jednej z teczek z dokumentami por. Woźniakiewicza. Dokumenty pochodzą z Archiwum Akt Nowych.Zawartość jednej z teczek z dokumentami por. Woźniakiewicza. Dokumenty pochodzą z Archiwum Akt Nowych. fot. PR/Damian Kwiek

Najciekawszym odkryciom historycznym często towarzyszy przypadek, o czym niedawno mogli przekonać się polscy badacze Zbrodni Katyńskiej. Stało się to za sprawą nowoodkrytych dokumentów polskiego żołnierza.

Jak dokumenty por. Woźniakiewicza trafiły do Archiwum Akt Nowych wyjaśniamy TU >>>

Przed tym odkryciem znanych było jedynie kilka faktów z życia porucznika Mieczysława Woźniakiewicza. - W zbiorach Muzeum Katyńskiego mieliśmy jedynie informacje z ankiety, w której podano: syn Tomasza i Katarzyny, wojskowy w stopniu podporucznika oraz data urodzenia i wykształcenie. Ale na kilka punktów nie mieliśmy odpowiedzi - mówi dyrektor Muzeum Sławomir Frątczak.

Czy był na liście niemieckiej? Kiedy przyszła ostatnia karta pocztowa, jakie więźniowie wysyłali z obozów? Według dotychczas posiadanych przez historyków informacji cała rodzina Woźniakiewiczów nie żyje, nie było więc komu zadać tych pytań. - A tu nagle mamy totalne uzupełnienie informacji o naszym bohaterze, znamy jego twarz - dodaje w reportażu.

Zobacz serwis specjalny KATYŃ >>>

W ankiecie wskazany jest jedyny krewny porucznika - brat Władysław. - Sprawdziłem, że rodzina Woźniakiewiczów była dość liczna, w 1918 roku wśród obrońców Lwowa był Władysław Kazimierz. I tu otwiera się ogromne pole do poszukiwań, być może żyją ich potomkowie, może odezwą się, a posiadane przez nich informacje otworzą kolejną furtkę - mówi z zapałem dr Krzysztof Smolana z Archiwum Akt Nowych.

Kto sporządził rysunek por. Woźniakiewicza, na co liczą historycy zwracając się do każdego, kto usłyszy ich apel? Dowiesz się słuchając całego reportażu Damiana Kwieka "Porucznik".

Posłuchaj innych trójkowych reportaży >>>

W reportażu wykorzystano fragmenty utworu "Ty człowiek jesteś?" zespołu Lao Che.

Jeśli ktoś z Państwa posiada jakiekolwiek informacje o bohaterze tej relacji, prosimy o kontakt z dziennikarzem Trójki Damianem Kwiekiem:
mail: damian.kwiek@polskieradio.pl
tel: (22) 333 33 33