Logo Polskiego Radia
IAR
Tomasz Jaremczak 27.01.2013

68. rocznica wyzwolenia Auschwitz-Birkenau

27 stycznia 1945 roku bramy koncentracyjnego obozu otworzyli rosyjscy żołnierze wyzwalając 7 tysięcy więźniów.
Brama obozu AuschwitzBrama obozu Auschwitzangelo celedon AKA lito sheppard/Wikimedia Commons
Posłuchaj
  • Relacja Pawła Pawlicy, Polskie Radio
Czytaj także

Jak co roku na pamiątkę tego dnia byli więźniowie, przedstawiciele władz i duchowni spotkają się na terenie Muzeum Auschwitz- Birkenau i wezmą udział w uroczystościach rocznicy wyzwolenia obozu. 27 stycznia jest też Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Uroczystości rozpoczną się w południe na terenie obozu Auschwitz I. Oprócz byłych więźniów Wezmą w nich udział między innymi minister kultury Bogdan Zdrojewski oraz przewodniczący rosyjskiej dumy Siergiej Naryszkin.

Po godz. 13.00 wspólnie otworzą w bloku numer 14 wystawę rosyjską. Z powodu rozbieżności stanowisk jej przygotowanie trwało 10 lat. Ekspozycja "Tragedia. Męstwo. Wyzwolenie" opowiada o ponad 20 tysiącach osób, które trafiły do obozu z obszaru byłego ZSRR.

Uroczystości zakończą się modlitwą za zmarłych przy pomniku na ternie obozu Birkenau oraz złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy w miejscu masowych grobów jeńców Armii Czerwonej.

Zobacz serwis specjalny: II wojna światowa >>>

Do momentu wyzwolenia, niemieccy naziści zamordowali w Auschwitz ponad milion osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów i radzieckich jeńców wojennych. Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku.

IAR, tj