Logo Polskiego Radia
Trójka
Aneta Hołówek 07.06.2013

Słowa Jana Pawła II "Niech zstąpi Duch Twój" mogły nie paść

- Wizyta papieska pierwotnie miała odbyć się w 900. rocznicę męczeńskiej śmierci św. Stanisława, biskupa. Duchowny był ofiarą konfliktu z władzą i politycy bali się, że Kościół będzie chciał to wykorzystać. Dlatego wizytę Jana Pawła II przesunięto o miesiąc, w związku z czym w jej trakcie przypadło święto Zesłania Ducha Świętego, co papież wykorzystał tak niesamowicie – opowiada Grzegorz Polak.
Wizyta papieża Jana Pawła II w Polsce. Ojciec Święty na Placu Zwycięstwa w Warszawie.Wizyta papieża Jana Pawła II w Polsce. Ojciec Święty na Placu Zwycięstwa w Warszawie. PAP/CAF-ADM/Teodor Walczak
Posłuchaj
  • Słowa Jana Pawła II "Niech zstąpi Duch Twój" mogły nie paść (Trójkowy wehikuł czasu)
Czytaj także

Jak przypomina, gość Jerzego Sosnowskiego, publicysta, jedyny polski dziennikarz, który obsługiwał wszystkie wizyty Jana Pawła II w Polsce, władze PRL z jednej strony były niechętne wizycie papieża, z drugiej jednak chciały jej użyć do legitymowania swojej pozycji. Już na samym początku wizyty widać było, że Edward Gierek i Jan Paweł II mówią zupełnie innymi językami. Jeden podkreślał nierozerwalność związku z ZSRR, drugi mówił o podmiotowości społeczeństwa, o prawach narodu do suwerenności, o godności człowieka. - To, co mówił papież, to był szok, jak do przestrzeni publicznej dostał się inny język, inne pojęcia. Przez te dni chodziłem oszołomiony, inni ludzie też. Zostaliśmy obdarzeni kilkoma dniami wolności – mówił gość "Trójkowego Wehikułu czasu".

Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia poświęcony Janowi Pawłowi II

Podczas jednej z homilii papież wspomina o opuszczeniu Warszawy w 1944 roku przez sprzymierzonych, co wywołało euforię wśród zgromadzonych placu Zwycięstwa. O strategicznej decyzji Armii Czerwonej nie mówiło się przecież oficjalnie. Papież wspominał też o tych, którzy zginęli w warszawskim getcie, co umyka nawet papieskim biografom, mimo, że w zasadzie w każdej książce pojawia się rozdział "Papież i Żydzi".
>>>Zobacz serwis: powstanie w getcie warszawskim>>>
- Ta wizyta dała ludziom odwagę, zobaczyli jaką siłę stanowią. Uruchomiła ona przemiany społeczne, które zaowocowały buntem 1980 roku - mówił Grzegorz Polak.
Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia Sierpień 1980 >>>

W programie towarzyszyły nam całkowicie świeckie piosenki, popularne na przełomie wiosny i lata ’79. Wśród nich - jeden z najpiękniejszych przebojów Maryli Rodowicz, oraz utwory dwóch zespołów, które prawdziwą popularność zdobędą dopiero w następnej dekadzie, a nagrywały (choć się o tym dziś już chyba nie pamięta) także wcześniej - i nie chodzi tym razem o Maanam.

Nadaliśmy dziś następujące piosenki (z gwiazdką – po raz pierwszy w Wehikule):

1. Maryla Rodowicz: Cyrk nocą (1979) 3’26”

2. * Grażyna Łobaszewska i Piotr Szulc: Autostradą do słońca (1979) 4’49”

3. * Kombi: Hej, rock’n’roll (1979) 3’20”

4. * Perfect: Jego nie ma (1979) 4’09”

5. * Anna Jantar (& Budka Suflera): Nic nie może wiecznie trwać (1979) 3’52 (fragm.)

Do słuchania audycji "Trójkowy Wehikuł Czasu" zapraszamy w sobotę po godz. 15.00.

Agnieszka Obszańska i Jerzy Sosnowski