Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 01.08.2013

”Znak Polski Walczącej musi mieć ochronę”

Sejm podjął prace nad prawną ochroną powstańczej Kotwicy, "tak, jak chroni się polską flagę i polskie godło – mówiła marszałek Sejmu Ewa Kopacz.
Znak Polski Walczącej musi mieć ochronęPAP/Grzegorz Jakubowski

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz poparła starania kombatantów domagających się prawnej ochrony znaku Polski Walczącej.

Symbol Polski Walczącej ma kształt kotwicy składającej się z dwóch liter. Litera P, symbolizująca Polskę, stanowi trzon kotwicy, a litera W, oznaczająca walkę, to dolna część znaku. Symbol ten był malowany na murach i chodnikach w okupowanym przez Niemców kraju.

- Chcemy, możemy i musimy chronić ten symbol - powiedziała Ewa Kopacz podczas uroczystości z okazji 69. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Kopacz podkreśliła, że ten znak, w czasach okupacji z narażeniem życia malowany na murach, dawał nadzieję i budził ducha wśród Polaków. Marszałek dodała, że znak kotwicy stał się jednym z narodowych symboli, świętym znakiem nadziei, która nigdy nie gaśnie. Przekroczył barierę czasu i stał się symbolem ogólnonarodowym. Polityk przekonywała, że znak Polski Walczącej powinien być chroniony i przypomniała, że prace nad stosownymi zmianami w prawie są prowadzone w Sejmie. – Tak jak chroni się polską flagę i polskie godło – powiedziała.

"Ochrona tego znaku jest naszym obowiązkiem"

Kopacz tłumaczyła, że chodzi o to, by ten znak, który symbolizował walkę Polaków z najeźdźcą hitlerowskim i sowieckim "nigdy przez nikogo nie został przywłaszczony lub użyty w sposób, który by godził w jego sens". - Jestem przekonana, że zapewnienie ochrony tego znaku jest naszym obowiązkiem, ten znak ma łączyć Polaków w pełnym szacunku, pamięci dla własnej historii, być znakiem determinacji narodu w obronie swojej niepodległości i wolności - powiedziała marszałek.

Powstanie Warszawskie było największym zrywem niepodległościowym Armii Krajowej i największą akcja zbrojną podziemia w Europie okupowanej przez Niemców. Bój o wyzwolenie stolicy, z ogromnym zaangażowaniem jej mieszkańców, także kobiet i dzieci, trwał znacznie dłużej niż zakładano - 63 dni. W czasie walk zginęło 18 tysięcy powstańców. Straty wśród osób cywilnych wyniosły, według różnych źródeł, od 150 do 200 tysięcy. Liczby te uwzględniają: zabitych, rannych lub zaginionych.

IAR/PAP/agkm

>>>Polskie Radio zaprasza na audycje poświęcone Powstaniu Warszawskiemu>>>

>>>Pamiętamy o Powstaniu Warszawskim - zobacz serwis specjalny Polskiego Radia>>>

>>>Serwis portalu PolskieRadio.pl poświęcony Powstaniu Warszawskiemu>>>


/

PAP
PAP