Logo Polskiego Radia
IAR
Agnieszka Kamińska 01.09.2013

Posłuchaj, jak Hitler oskarża Polskę o brutalny atak

- Trzecia Rzesza nie może pozostać bierna i odpowie ogniem na brutalny atak polskiego wojska - grzmiał w Reichstagu Adolf Hitler, podczas gdy wojska niemieckie atakowały polskie terytorium. Jako pretekstu użyto tzw. prowokacji gliwickiej.
Sala nadajnika. Miejsce prowokacji gliwickiej. Źr. WikipediaArchiwum radiostacjiAutor nieznanySala nadajnika. Miejsce prowokacji gliwickiej. Źr. Wikipedia/Archiwum radiostacji/Autor nieznany
Posłuchaj
  • Adolf Hitler oskarża Polskę o brutalny atak: Polskie regularne siły zbrojne otworzyły ogień na naszym terytorium. Od godziny 5:45 rano odpowiadamy ogniem i od tego momentu nasze bomby będą odpowiedzią na ich bomby (źr. IAR)
Czytaj także

74 lata temu, 1 września 1939 roku, siły zbrojne Rzeszy Niemieckiej przekroczyły granice Rzeczypospolitej, atakując jej suwerenne terytorium. Adolf Hitler, nawiązując do serii zaaranżowanych wcześniej incydentów granicznych, ogłosił w Reichstagu, że Trzecia Rzesza nie może pozostać bierna i odpowie ogniem na brutalny atak polskiego wojska.

"Polska zmusiła Hitlera do wojny, której nie mógł wygrać" >>>

Prowokacja w Gliwicach

Kanclerz Rzeszy Niemieckiej nawiązał do napadu na niemiecką radiostację w Gliwicach, która, jak wiadomo, była kolejną prowokacją Hitlera zmierzającą do wywołania wojny z Polską. W przemówieniu oskarżył on Polskę o napad, jak to nazwał, "grupy polskich oficerów, na niemiecką radiostację. Słowa Hitlera wywołały wielki entuzjazm, były przerywane okrzykami i gromkimi brawami. - Polskie regularne siły zbrojne otworzyły ogień na naszym terytorium. Od godziny 5:45 rano odpowiadamy ogniem i od tego momentu nasze bomby będą odpowiedzią na ich bomby - oświadczył Adolf Hitler.

Wojna na antenie radia: "Musimy myśleć o jednym - walka aż do zwycięstwa" >>>

Akcja w Gliwicach była prowokacją zorganizowaną na polecenie Hitlera. 31 sierpnia wieczorem grupa niemieckich kryminalistów, przebranych w polskie mundury, opanowała radiostację w Gliwicach, leżących wówczas na terenie Niemiec. Po pokonaniu oporu strażników nadano przemówienie w języku polskim nawołujące do wojny z Niemcami. Uciekający napastnicy zostali na zewnątrz budynku zastrzeleni przez funkcjonariuszy SS. W godzinach nocnych ogłoszono publicznie, że wojsko polskie bez powodu zaatakowało Trzecią Rzeszę.

IAR/agkm