Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Petar Petrovic 25.09.2013

IPN: zobacz jak komuniści więzili polskich bohaterów

W czwartek pracownicy warszawskiego oddziału IPN zapraszają do zwiedzenia piwnic kamienicy przy ul. Strzeleckiej 8, w których w okresie stalinowskim więziono żołnierzy podziemia niepodległościowego.
Napisy na ścianach piwnicy w kamienicy przy ul. Strzeleckiej 8.Napisy na ścianach piwnicy w kamienicy przy ul. Strzeleckiej 8.IPN

Zwiedzający wraz z młodzieżą spróbują odczytać inskrypcje wyryte przez więźniów. Wizyta jest częścią warsztatów dla młodzieży "Cienie ze Strzeleckiej", prowadzonych w ramach VI Marszu Rotmistrza Pileckiego, organizowanego przez Oddział IPN w Warszawie i Publiczne Gimnazjum nr 31 im. Witolda Pileckiego w Warszawie.

Zobacz serwis o II WOJNIE ŚWIATOWEJ >>>

Witold Pilecki urodził się w 1901 roku. Był bohaterem wojny z bolszewikami, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 roku, oficerem Armii Krajowej, dobrowolnym więźniem w Auschwitz, twórcą organizacji ruchu oporu i autorem pierwszych raportów o niemieckich zbrodniach w obozie. Uciekł z Auschwitz. Walczył w powstaniu warszawskim. Był żołnierzem II Korpusu we Włoszech. Został zamordowany przez komunistów po pokazowym procesie w 1948 roku. Zrehabilitowany w 1991 roku. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego.

Za rok gotowy będzie pełnometrażowy fabularyzowany film dokumentalny o Witoldzie Pileckim - podał Bogdan Wasztyl ze stowarzyszenia Auschwitz Memento, które realizuje obraz. Dotychczas, dzięki zbiórce publicznej, twórcy zgromadzili na ten cel 151 tys. zł.

pp