Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 10.02.2018

Śladami karpackiego szlaku polskich legionistów

Opowiadamy o Traktacie Brzeskim z lutego 1918 roku oraz jego konsekwencjach. Najbardziej spektakularną była bitwa pod Rarańczą, której stuletnią rocznicę obchodzić będziemy 15 lutego. 
Posłuchaj
  • Traktat Brzeski z lutego 1918 roku i jego konsekwencje (Świat kresów/Jedynka)
Czytaj także

Traktat zwany też Traktatem Chlebowym został zawarty nocą z 8 na 9 lutego 1918 roku między Cesarstwem Niemieckim i Austro-Węgrami (oraz ich sojusznikami Królestwem Bułgarii i Imperium Osmańskim (Turcją), a Ukraińską Republiką Ludową. (Nie mylić z Traktatem Brzrzeskim zawartym w marcu 1918 roku z bolszewicką Rosją - dop. Redakcji)

Zawsze budził kontrowersje wśród Polaków. - Decyzje zapadały przy nieobecności kogokolwiek ze strony polskiej - mówi historyk Jan Skłodowski. W zamian za zboże i inne surowce z Ukrainy państwa centralne uznawały odrębność państwową Ukrainy oraz oddawały jej etniczne polskie ziemie - chełmską i część Podlasia, a także część Galicji wschodniej z Przemyślem i Lwowem.

W kraju powstał wielki bunt. Traktat odczytano jako czwarty rozbiór Polski.

Czym kierowały się poszczególne państwa - sygnatariusze traktatu? W jaki sposób protestowali Polacy? Kto z kim walczył pod Rarańczą? Co Polsce przyniosła ta bitwa? Posłuchaj nagrania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Gość: dr Jan Skłodowski (historyk, miłośnik karpackich dziejów Legionów)

Data emisji: 10.02.2018

Godzina emisji: 18.10

ag/kd