Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 05.02.2018

Bronisława Piłsudskiego droga na Sachalin

O korzeniach i kresowych młodzieńczych latach przyszłego badacza Dalekiego Wschodu mówiliśmy z Waldemarem Czechowskim, reżyserem filmu dokumentalnego o Bronisławie Piłsudskim, oraz historykiem dr. Krzysztofem Jabłonką.  

- Dom, w którym wychowywał się Bronisław Piłsudski był wyjątkowy. Matka rodziny przechowywała książki naszych wieszczów drukowane jeszcze w Paryżu. Z każdego wyjazdu zagranicznego przywozili taką literaturę. Dzieci zbierały się w domu na krótkie czytanie tekstów, głównie Zygmunta Krasińskiego. Padały słowa matki "W imię Pana będzie Polska" i zaczynała się modlitwa dzieci za Polskę - tłumaczył dr Krzysztof Nadłonka.

Czy w okresie wileńskim Bronisław Piłsudski był już zaangażowany w działalność, która sprzeciwiała się caratowi? - Tak, oczywiście - wskazał gość Jedynki. - To było zgromadzenie przyjaznych sobie osób i nikt nie sypnął. Ta spójnia naśladowała wręcz filomatów i filaretów przez wewnętrzne samokształcenie. Przede wszystkim trzeba było nadrobić historię - dodał.

Jak wyglądały związki Bronisława Piłsudskiego z ruchem Narodnajej Woli w Petersburgu? -  Ci dwaj młodzieńcy - Józef i Bronisław - zostali wkręceni w machinę przygotowań zamachu na cara. Pewnie nie zdawali sobie sprawy z konsekwencji tego. Był to obraz młodych rewolucjonistów, którzy reprezentowali pomickiewiczowski ruch nienawiści do caratu - powiedział Waldemar Czechowski, reżyser filmu dokumentalnego o bracie marszałka Józefa Piłsudskiego.

Jak potoczyło się dalsze życie Bronisława Piłsudskiego? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Gość: Waldemar Czechowski (reżyser filmu dokumentalnego o Bronisławie Piłsudskim), dr Krzysztof Nadłonka (historyk)

Data emisji: 3.02.2018

Godzina emisji: 18.10

abi/kk