Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 03.12.2016

Bronisław Piłsudski ocalił od zapomnienia lud Ajnów

- Ajnowie mieli zupełnie inne rysy twarzy niż Japończycy, byli bardzo owłosieni i, jak się uważa, byli biali, a nie żółci. Nigdy nie opracowali pisanego języka, co sprawia, że można go odtworzyć jedynie na podstawie materiałów zarejestrowanych przez Bronisława Piłsudskiego - mówi prof. Ewa Pałasz-Rutkowska, japonistka.

Starszy o rok brat Józefa Piłsudskiego za udział w spisku antycarskim trafił na Sachalin, gdzie zetknął się i spędził 15 lat z Ajnami. Etnograf Bronisław Piłsudski stał się światowej sławy badaczem tego ludu, który zamieszkał m.in. japońską wyspę Hokkaido. - Ajnowie to lud genetycznie i etnicznie różny od Japończyków, którzy od dawna zamieszkiwali trzy główne wyspy japońskie - wyjaśnia prof. Ewa Pałasz-Rutkowska.

Badania Bronisława Piłsudskiego miały charakter pionierski, bo nikt wcześniej nie zajmował się Ajnami. - Są one wyjątkowe i bardzo dokładnie, bo nie ma innych tak szczegółowych źródeł. Ajnowie właściwie wymarli i to, co o nich wiemy w większości pochodzi ze zbiorów i materiałów zebranych przez Piłsudskiego - opowiada gość radiowej Jedynki.

Czy w japońskich podręcznikach znajdziemy informacje o Bronisławie Piłsudskim? Jakie były losy Ajnów? O tym w nagraniu audycji.

Kobieta z ludu Ajnów z tradycyjnym tatuażem oraz niedźwiadkiem fot. Juliet Bredon (as "Adam Warwick")/ Kobieta z ludu Ajnów z tradycyjnym tatuażem oraz niedźwiadkiem fot. Juliet Bredon (as "Adam Warwick")/domena publiczna

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Ewa Pałasz-Rutkowska (Katedra Japonistyki Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 2.12.2016

Godzina emisji: 19.10

sm/pg