Logo Polskiego Radia
Trójka
Michał Lipka 18.02.2018

Laureaci Teatroteka Fest 2018

Teatr telewizji to nasze "narodowe dobro". Czy to żart? Jeżeli tak, to bardzo sympatyczny, a wraz z teatrem radiowym może stanowić prawdziwą wartość.
Posłuchaj
  • Laureaci festiwalu Teatroteka Fest 2018 w Trójce (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
Czytaj także

Często realizowany za (relatywnie) niewielkie środki, w krótkim czasie i… z pasją. Teatr Telewizji Polskiej ma właśnie szansę odrodzić się, ale w czasach, gdy w TVP powstawało w roku zaledwie kilka premier, spektakle zaczęto realizować w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Pojawiło się miejsce dla młodych twórców: reżyserów i autorów sztuk.


Barbara Marcinik i jej goście w studio Barbara Marcinik i jej goście w studio

Natalia_Gonczarowa__Swatanie__ 1200.jpg
"Mistrzowie Szkoły Paryskiej" - po raz drugi w PGS

Opiekę artystyczną zaczął nad nimi sprawować prof. Maciej Wojtyszko – pedagog, reżyser, ale także autor dramatów. W kilka zaledwie lat powstało ponad 30 przedstawień i tak można by najkrócej przedstawić historię Teatroteki.


Barbara Marcinik i jej goście w studio Barbara Marcinik i jej goście w studio

W ubiegłym roku zdecydowano się zorganizować przegląd wszystkich zrealizowanych w WFDiF spektakli, tym samym odbył się po raz pierwszy Teatroteka Fest, współorganizowany przez WFDiF wraz z Akademią Teatralną i Instytutem Teatralnym.


Barbara Marcinik i jej goście w studio Barbara Marcinik i jej goście w studio

Teatr_im._Heleny_Modrzejewskiej_w_Legnicy 663.JPG
Dostojewski i Conrad

Przygotowywaliśmy się do tegorocznego festiwalu Teatroteki w jednym ze styczniowych MBK, a w tym wydaniu podsumowaliśmy Teatroteka Fest II. Zostało pokazanych 10 nowych przedstawień. Oceniało je siedmioosobowe jury. Werdykt ogłoszono w trzecim dniu festiwalu, w ubiegłą niedzielę. Nagród rozdano tyle, ile wręcza się na dużych festiwalach. Do grona partnerów dołączyło Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z ZAiKS-em współfinansowało festiwal. Pokazy zorganizowano w Collegium Nobilium oraz w Kinie Kultura. Swoich laureatów wyłoniło także jury dziennikarskie oraz publiczność.


Barbara Marcinik i jej goście w studio Barbara Marcinik i jej goście w studio

Na nasze spotkanie zaprosiliśmy, podobnie jak poprzednio, profesora Macieja Wojtyszkę oraz reprezentanta jury – reżysera, laureata ubiegłorocznej Grand Prix Wawrzyńca Kostrzewskiego. Naszymi gośćmi byli oczywiście także laureaci tegoroczni. Grand Prix otrzymał spektakl "Sprawa Rity G." wg sztuki Jolanty Janiczak. My spotkaliśmy się z reżyserką – Darią Kopiec oraz z odtwórczynią roli głównej – Moniką Buchowiec, laureatką zarazem nagrody za pierwszoplanową rolę kobiecą. Spektaklem, który zebrał najwięcej nagród, była wyreżyserowana przez Michała Szcześniaka sztuka Roberta Urbańskiego, pt. "Porwać się na życie" (uwaga: komedia!). Grający w nim rolę główną Andrzej Mastalerz otrzymał nagrodę i również przyjął zaproszenie na nasze spotkanie. Podczas niedzielnej gali zostały dla nas zarejestrowane wypowiedzi autora i reżysera tego przedstawienia.


Teatroteka Fest 2018/ fot. Maciej Czerski Teatroteka Fest 2018 / fot. Maciej Czerski

teatr legnica głomb 1200.jpg
Jubileusz legnickiego teatru

Przywołaliśmy również krótkie scenki z nagrodzonych spektakli, a Teatroteka Fest 2018 był jedynym tematem tego wydania MBK.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 19.02.2018
Godzina emisji: 21.08

bm/kw