Logo Polskiego Radia
Trójka
Michał Karpa 22.06.2018

Nieoficjalne rozpoczęcie sezonu wakacyjnego 2018

Tegoroczne wakacje zaczynają się wraz z latem kalendarzowym, czyli 22 czerwca. My sezon festiwalowo-wyjazdowy inaugurujemy uroczyście zazwyczaj na Festiwalu Dwa Teatry.
Posłuchaj
  • Przedłużanie lata na samym jego początku (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)

Tak też będzie tym razem, to znaczy – w MBK 1 lipca. Sopockie Lato Teatralne natomiast w Magazynie uroczyście otworzy, taka tradycja, Andre Hubner-Ochodlo, a to już 8 lipca. Tymczasem zostaliśmy przez PGS zaproszeni na wernisaż wystawy wakacyjnej, który odbył się już 21 czerwca. Postanowiliśmy zatem, przyjmując zaproszenie na tę bardzo atrakcyjną wystawę, uznać, że i my otwieramy wraz z sopocką galerią sezon wakacyjny, ale… nieoficjalnie. Trzy zatem początki lata "bardzo kulturalnego" sprawiają wrażenie, że lato trwa u nas dłużej. I niech tak zostanie. Tak jest dobrze. To nie koniec przyjemności. Magazyn nadawaliśmy w tę niedzielę w porze ulubionej, czyli dziennej. Pośrednim sprawcą niespodzianki jest mundial! Polubiliśmy wiec piłkę nożną, niezależnie od tego, ile goli strzelą nasi "bohaterowie masowej wyobraźni".


Plakat promujący wystawę "Żywioły i Maski" Plakat promujący wystawę "Żywioły i Maski"

A sama wystawa w PGS? Tu gra jednak rolę liczba, liczba wielkich artystów, których prace mamy szansę podziwiać. Spróbowałam policzyć. Jest ich 35! Podobne wystawy PGS już organizowała, ale tylko zaproszenie słynnych kolekcjonerów stwarza takie możliwości. Tym razem kurator wystawy, specjalizujący się w przygotowywaniu zbiorowych wystaw sław – Bogusław Deptuła – skomponował wystawę z obrazów z kolekcji Grażyny i Jacka Łozowskich. Kompozycji tej nadał tytuł "Żywioły i Maski". Reprodukcja "Masek" Tadeusza Makowskiego stanowi ikonę całej ekspozycji. Kto przybędzie do Sopotu między 21 czerwca a 7 października, będzie musiał spojrzeć na tę reprodukcję. Ona przyciąga wzrok. Oryginał, naturalnie, na wystawie. Bogusław Deptuła jest naszym gościem i – zapewniam – trzy kwadranse na omówienie wyboru z kolekcji państwa Łozowskich to za mało. Pytamt oczywiście o samą kolekcję, o kryteria dokonanego wyboru spośród prac, o ideę tak trudnej do jednoznacznego określenia wystawy, o to wreszcie, co tego typu zestawienie wielkości mówi o sztuce powstającej w latach, w których one tworzyły. Współgospodarzem wydania jest , tradycyjnie już, dyrektor PGS – Zbigniew Buski.

Zgodnie z zasadą, że każde monograficzne wydanie MBK otwiera "inny temat", rozpoczynamy spotkanie od krótkiej rozmowy z Jerzym Satanowskim oraz z Piotrem Kruszczyńskim – dyrektorem Teatru Nowego w Poznaniu, który to teatr od tego roku jest organizatorem Konkursu na Interpretację Piosenek Agnieszki Osieckiej "Pamiętajmy o Osieckiej". Konkurs odbywa się po raz 21, jego I etap rozgrywał się w studiu im. Agnieszki Osieckiej, czyli w Trójce, II etap natomiast będzie stanowił część programu Sopockiego Lata Teatralnego. Jesteśmy od lat patronami zarówno SLT, jak i samego konkursu.


Jerzy Satanowski i Piotr Kruszczyński Jerzy Satanowski i Piotr Kruszczyński

Tak się składa, że w tej części roku (i tylko w tej!) mamy sporo okazji, by bywać w kurorcie. Za tydzień rozpoczyna się bowiem 18. Festiwal Dwa Teatry. Skoro jesteśmy zapraszani i propozycje są atrakcyjne, dlaczego z nich nie korzystać?

I znów powtórzę: cieszmy się każdą chwilą, zanim lata i dnia zacznie dotkliwie ubywać!

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 24.06.2018
Godzina emisji: 21.09