Logo Polskiego Radia
Trójka
Katarzyna Rogowska 01.09.2019

Miś Wojtek i inni

Pierwszy września nie kojarzy się dobrze.
Galeria Posłuchaj
  • Magazyn historycznie bardzo kulturalny (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
Czytaj także

Wielka Historia daje o sobie znać za sprawą wojennej traumy, małe historie przywołują na myśl nieuchronność pójścia do szkoły. I – tak, jak 80 lat temu – lato było piękne, choć nie oszczędzało nas, nawet jeżeli sami nie doświadczyliśmy nieszczęść, serwisy informacyjne przepełnione były złymi wiadomościami, wobec których trudno pozostać obojętnymi.

Ten rok obfituje w rozmaite rocznice. Dzisiejsza przypomina jedną z najbardziej ponurych dat w naszej historii. I przywoływanie września 1939 roku zdominowało dzisiejszy, także Trójkowy program.

My więc przyłączamy się do "upamiętniania", ale, jak to w MBK, nieco inaczej i wg naszej formuły "pół żartem pół serio".

Plakat promujący spektakl "Wojna" Plakat promujący spektakl "Wojna" Foto: mat. organizatora

"Wojna" w trzech językach: polskim, jidysz i niemieckim – to muzyczny spektakl, zamykający 26. Sopockie Lato Teatralne. Teatr Atelier zarazem finalizuje swoje 30-lecie. Andre Hubner-Ochodlo przywita nas tradycyjnie, otwierając wakacyjne wydanie MBK. Opowiadamy o samym spektaklu jeszcze przed końcem kalendarzowego i astronomicznego lata, bo warto do Atelier powracać, a do wakacji – przyjemnie.

Koncert "Wojna/Krieg/Milkhome" w Teatrze Atelier Koncert "Wojna/Krieg/Milkhome" w Teatrze Atelier Foto: Wiesław Czerniawski

Tytułowy "Miś Wojtek" – to z kolei historia pewnego wojennego epizodu, który chętnie opisuje się… dzieciom. My, "dla dorosłych i dla dzieci" powracamy do historii niedźwiedzia, który z żołnierzami polskimi przewędrował szlak z Iranu do Szkocji.

Jest pretekst, bo oto 1 września został odsłonięty jedenasty w świecie pomnik Misia Wojtka nad… deptakiem/ulicą im. Bohaterów Monte Cassino w Sopocie. Rzeźba powstała z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Misia Wojtka. Przed "posadzeniem" Misia nad jedną z najsłynniejszych tras wakacyjnych, spotkałam się z Panią Ewą Rakowską-Eggar, która Misia wraz z mężem postanowiła przywieźć do Sopotu, a to miasto jej urodzenia, mieszka natomiast w GB.


Rzeźba Misia Wojtka Rzeźba Misia Wojtka Foto: Ewa Rakowska-Eggar

Tak złożyło się, ze w tym wydaniu Magazynu, pierwszym we wrześniu 2019 roku, mamy jeszcze jedną historię "dla dorosłych i dla dzieci" i też ze zwierzakami w roli głównej. Świetny poeta, tłumacz, ex dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie – Jarosław Mikołajewski – napisał kolejną, wierszowaną książeczkę, adresowaną w zasadzie do wyżej wymienionych. "ZOO" pojawi się także u nas, a, o czym jeszcze Jarosław Mikołajewski opowiedział nam niedawno podczas naszego wakacyjnego spotkania, tego dowie się ten, kto słucha MBK.

Okładka książki "ZOO" Jarosława Mikołajewskiego, wyd. Agora Okładka książki "ZOO" Jarosława Mikołajewskiego, wyd. Agora

Wydanie zamknie zaproszenie do Narodowego Czytania 2019. Towarzyszymy tej inicjatywie od lat, tym razem 6 września, na dzień przed w paśmie prozy przedpołudniowej przedstawimy lekturę jednego z opowiadań, wybranych do czytania na ten rok. Nam poczyta je w piątek Łukasz Lewandowski, w dziś w MBK krótkie fragmenty przedstawia Andrzej Mastalerz oraz Przemysław Bluszcz.

Lato – jeszcze do 22 września.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 1.09.2019 
Godzina emisji: 21.10