Logo Polskiego Radia
Trójka
Katarzyna Rogowska 25.01.2020

"Błąd systemu" – społecznie zaangażowany emocjonalny rollercoaster

– "Błąd systemu" wywołuje naprawdę duże emocje i po obejrzeniu bardzo długo siedzi w głowie. Koniec też jest bardzo zaskakujący – mówiła w Trójce Agnieszka Zając z Aurora Film. Debiut fabularny niemieckiej reżyserki Nory Fingscheidt miał swoją polską premierę 24 stycznia.

Główna bohaterka filmu – Bernadette "Benni" Klaaß (w tej roli Helena Zengel) ma zaledwie dziewięć lat, a doświadczeniem mogłaby obdzielić kilkoro swoich rówieśników. Do jakiejkolwiek placówki by nie trafiła, prędzej czy później zostaje z niej wydalona. Takie przypadki, jak niewinnie na pierwszy rzut oka wyglądająca Benni, w slangu pracowników socjalnych nazywane są "łamaczami systemu".

Za agresją, krzykiem, gwałtownością, które charakteryzują zachowanie dziewczynki, kryje się jeden cel. Jest nim desperacka chęć powrotu do domu i życie u boku ukochanej matki. Kobieta ma jednak spore wątpliwości, obawiając się, że krnąbrna córka nie pozwoli jej ułożyć sobie na nowo życia. Kiedy kolejne sposoby nie pomagają poskromić wybuchowego charakteru Benni, niespodziewanie pojawia się światełko w tunelu w osobie nowego opiekuna Michy.

– Główna bohaterka jest tym tytułowym "błędem systemu". Brzmi to strasznie, ale tak w niemieckim slangu pracownicy opieki społecznej nazywają dzieci, z którymi ten system nie może sobie poradzić. Oglądając ten film mamy bardzo ambiwalentne uczucia. Z jednej strony Benni nas denerwuje, a z drugiej – bardzo jej współczujemy. Wielu krytykom Błąd systemu kojarzy się z "Niemiłością" Andrieja Zwiagincewa, z "Mamą" Xaviera Dolana, ale też, dlatego że jest to film społecznie zaangażowany, z filmami braci Dardenne – opowiadała rozmówczyni Ryszarda Jaźwińskiego.

Film został doceniony na wielu światowych festiwalach. Zdobył m.in. Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie i był niemieckim kandydatem do Oscara.

Ponadto w audycji:

  • premiera polska (dokumentalna): "Nasza mała Polska", rozmowa z Agnieszka Skalską, producentką filmu;
  • premiera zagraniczna: "Proxima" w reżyserii Alice Winocour, rozmowa z Izabelą Wierzbińską (Best Film);
  • aktualności filmowe;
  • muzyka filmowa.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Autor: Ryszard Jaźwiński
Goście: Agnieszka Skalska (producentka filmu "Nasza mała Polska"), Izabela Wierzbińska (Best Film), Agnieszka Zając (Aurora Film)
Data emisji: 25.01.2020
Godzina emisji: 15.08

mat. dystrybutora/kr