Logo Polskiego Radia
Trójka
Gabriela Skonieczna 01.03.2020

Tajemniczy Pan P. G. Clark i inni

Wszystko po zakończeniu karnawału miało wrócić na swoje miejsce, a jednak… nie wszystko jest takie, jak nam się wydaje, czyli nadal toczy się gra z nami, a my nie odmawiamy udziału w niej, przynajmniej w pierwszej części pierwszego w marcu tego roku MBK.
Posłuchaj
  • Teatralny marzec (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
Czytaj także

Naszym gościem jest bowiem autor słynnej czarnej komedii pod tytułem "Upiór w kuchni". Miała ona swoją premierę w "Teatrze Telewizji", w czwartkowym cyklu "Kobra"… 44 lata temu. Ów autor, to tajemniczy Patrick G. Clark. Sztukę w 1976 roku zrealizował słynny już wtedy reżyser filmowy Janusz Majewski. W kilkanaście lat później wyreżyserował on jej remake w "Teatrze Telewizji". Na początku marca tego roku "Upiór w kuchni" powraca, tym razem, do teatru żywego planu. Reżyserii podjął się Tomasz Sapryk. 

Janusz Majewski i Barbara Marcinik (fot. Wojciech Dorosz) Janusz Majewski i Barbara Marcinik (fot. Wojciech Dorosz)

Nie wszyscy wszak zapewne będą mieli szansę trafić do Teatru Kamienica w Warszawie, by zobaczyć tę klasyczną angielską komedię kryminalną, postanowiliśmy więc opowiedzieć jej historię i zapytać, dlaczego sztuki z dreszczykiem i przymrużeniem oka stanowią u nas gatunek "wymarły". Gościem specjalnym wydania jest reżyser owych historycznych spektakli, czyli pan Janusz Majewski.

Baszka Marcinik i prof. Jerzy Limon, fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio Baszka Marcinik i prof. Jerzy Limon, fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio

Wyjątkowy także jest gość części drugiej wydania, tegoroczny laureat Nagrody im. Profesora Aleksandra Gieysztora. Dwudziestym pierwszym laureatem tej nagrody został profesor Jerzy Limon – anglista, twórca i dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego oraz Festiwalu Szekspirowskiego. Trudno przecenić inicjatywę, jaką było stworzenie teatru "nawiązującego do pierwszego teatru publicznego w Polsce" (jak podkreślił prof. Andrzej Rottermund podczas gali nagrody), przerzucenie pomostu między współczesnością a wiekiem XVII. Idea profesora Jerzego Limona została zrealizowana mimo licznych przeszkód, a stało się to dzięki podziwu godnej determinacji laureata i, mimo pojawiających się wciąż kontrowersji wokół GTS. Profesor nie poddaje się, a sam teatr oraz festiwal są laureatami prestiżowych nagród. Profesor Jerzy Limon, gdyby nie fakt, że spotykamy się z nim często od lat, uważany byłby przez nas także jako osobnik tajemniczy prawie nierealny.

Maria Stępkowska Maria Stępkowska

Tajemniczy wreszcie jest teatr telewizji, którego w telewizji obejrzeć nie możemy. Powstał on w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. Nazwany został TEATROTEKĄ. Jej kolejne realizacje prezentowane były na TEATROTEKA FEST. Tak będzie i tym razem w Teatrze Collegium Nobilium od 6 do 8 marca – na IV TEATROTEKA FEST. W tym roku na festiwalu pojawi się po raz pierwszy TEATROTEKA MŁODEGO CZŁOWIEKA. Będzie można również zobaczyć nagradzane podczas poprzednich festiwali spektakle. O tym niezwykłym teatrze rozmawiamy z Marią Stępkowską z Instytutu Teatralnego, współorganizującego TEATROTEKA FEST. Przez telefon łączymy się z opiekunem artystycznym TEATROTEKI – profesorem Maciejem Wojtyszką. 


materiały prasowe materiały prasowe


Nie mamy czasu natomiast opowiedzieć np. o nowej muzycznej premierze Wojciecha Kościelniaka w Teatrze Syrena. A adaptował on komiks z lat 70., czyli "Kapitana Żbika". W TR Warszawa także przygotowywana jest premiera "Wracać wciąż do domu" wg Ursuli Le Guin, w reżyserii Magdy Szpecht. I TR powrócił poniekąd do domu, gdyż prapremiera odbyła się w… Japonii. Podekscytowani, oczekujemy również (niektórzy) "Powrotu Tamary" do Teatru Studio w Warszawie. Nie tylko Warszawa kusi swoją teatralną publiczność atrakcyjnymi projektami. Wrocławski Teatr w Podziemiu przygotowuje niespodzianki, premiery zapowiadają też poznańskie teatry – Polski i Nowy.

***

W czwartek, 27 lutego dotarła do nas wiadomość, że Paweł Królikowski nie żyje.

Jego Głos towarzyszył nam od lat. Był to, obok głosu Maćka Stuhra oraz Rafała Królikowskiego, Głos "Magazynu bardzo kulturalnego". Paweł należał do wspaniałych rozmówców, choć gościliśmy go w roli gościa za rzadko. Wiedzieliśmy jednak, że jest aktywny w wielu dziedzinach, bardzo zajęty, pełen pomysłów. Od dwóch lat był prezesem ZASP-u. Związany z Wrocławiem, w którym ukończył studia na Wydziale Aktorskim w filii PWST w Krakowie. W latach 90. realizował tam własny program TV dla dzieci i młodzieży "Truskawkowe Studio". Napisał wszystkie piosenki do tego programu.
W Trójce wystąpił wraz z Rafałem w serialu wg powieści Patricka deWitt "Bracia Sisters"


Paweł i Rafał Królikowscy, fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio Paweł i Rafał Królikowscy, fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio

Przedostatnie nasze spotkanie odbyło się w MBK na Festiwalu Dwa Teatry 2018 w Sopocie. Ostatnie – na Jego ukochanym Dolnym Śląsku, czyli w Szklarskiej Porębie podczas V Festiwalu Trójka Górom. Jego role w filmach i serialach – są doskonale znane. Nawet, jeżeli nie grał ról głównych, trudno Go było nie zauważyć. Rola Kusego z "Rancza" przejdzie do historii polskiego filmu.
I – jeszcze: słuchał nas aktywnie. Będzie nam brakowało sygnałów od Niego, tym bardziej, że zawsze były konstruktywne.
Pawle, przepraszam. Mam poczucie, że Cię zawiodłam. Pamiętam natomiast, że byłeś od nas starszy o rok, ale razem obchodziliśmy Urodziny – Trójka… 


Paweł Królikowski i Baszka Marcinik, fot. Marcin Oliva Soto Paweł Królikowski i Baszka Marcinik, fot. Marcin Oliva Soto

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 1.03.2020 
Godzina emisji: 21.08