Logo Polskiego Radia
Trójka
Tomasz Owsiński 28.06.2016

"Czerwiec '56 to był oddolny bunt społeczny"

- Niektórzy uważają, że powstanie poznańskie było krzykiem oszukanych ludzi, którzy uwierzyli władzy, że będzie bezpieczniej, uczciwej i dostatniej, to wszystko okazało się kłamstwem - mówił dr Andrzej Zawistowski z IPN.
Posłuchaj
  • Dr Andrzej Zawistowski i Jarosław Giziński o wydarzeniach Poznańskiego Czerwca 1956 i powstaniu na Węgrzech (Puls Trójki)
Czytaj także

60 lat temu na ulicach stolicy Wielkopolski protestowało 100 tysięcy ludzi. Początkowo protest ogniskował się wokół postulatów ekonomicznych, jednak gdy komuniści zaczęli strzelać do demonstrantów, manifestacja szybko przerodziła się w wystąpienie o charakterze niepodległościowym. Według danych IPN, zginęło co najmniej 58 osób, a kilkaset zostało rannych.

Czerwiec '56 - zobacz serwis specjalny >>>

Jarosław Giziński powiedział, że wydarzenia poznańskie był absolutnie spontaniczne. - To był oddolny bunt głodowy. (…) Dla szarego człowieka wówczas niewiele się zmienia, a wręcz zmienia się na gorsze - zauważył dziennikarz "Wprost".

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Kilka miesięcy po wydarzeniach w Poznaniu wybucha powstanie na Węgrzech, które zostało krwawo stłumione przez zbrojną interwencję Armii Radzieckiej. W walkach zginęło około 2 i pół tysiąca Węgrów.

Według Jarosława Gizińskiego zazębienie się wydarzeń w Poznaniu i na Węgrzech jest ewidentne. - Wydarzenia w jednym miejscu w jakimś sensie działały na wydarzenia w drugim w dokładnie odwrotnym kierunku. Najpierw Węgrzy przekonali się, że można zbuntować się i aparat represji nie jest w stanie zdusić wybuchu niezadowolenia. Z kolei w Polsce działanie przykładu węgierskiego było dokładnie odwrotne. Po wejściu wojsk sowieckich na Węgry, Polacy przestraszyli się, że rosyjskie czołgi mogą także pojawić się w Polsce - powiedział gość Trójki.

Powstanie Węgierskie wybuchło 23 października i trwało do 10 listopada 1956 roku.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki

Prowadzi: Damian Kwiek

Goście: Dr Andrzej Zawistowski (Instytut Pamięci Narodowej), Jarosław Giziński ("Wprost")

Data emisji: 28.06.2016

Godzina emisji: 17.45

to/mp