Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Artur Jaryczewski 17.03.2012

Antykościelna krucjata Donalda Tuska?

Goście "Śniadania w Trójce" nie byli zgodni w ocenie propozycji rządu w sprawie finansowania Kościoła.
Antykościelna krucjata Donalda Tuska?fot. PAP/Radek Pietruszka

Poseł PiS Mariusz Błaszczak powiedział w radiowej Trójce, że propozycje zmian w finansowaniu Kościoła, to antykościelna krucjata Donalda Tuska. - Można odnieść wrażenie, że premier licytuje się z Januszem Palikotem o wyborców tych, którzy mają skrajne poglądy. Kiedy popatrzymy na to, co się działo się w poprzedniej kadencji. Zlikwidowano komisję majątkową, ale tylko jedną z pięciu. Działało pięć komisji majątkowych, zlikwidowano tylko tą, która dotyczy relacji między Kościołem a państwem.

Julia Pitera z PO nie zgadza się z opinią polityka Prawa i Sprawiedliwości. - To nie jest krucjata przeciwko Kościołowi. Podam przykład Ruchu Palikota, który uważa, że propozycja PO jest próbą schlebiania Kościołowi. Zmiana systemu finansowania zakończyłaby spory, które są dość silne. Osoby, które nie deklarują swojego przywiązania do Kościoła katolickiego mają pretensje, że z pieniędzy budżetowych Kościół jest finansowany.

Doradca prezydenta Jan Lityński uważa, że propozycja zmian jest krokiem do przodu. - Forma finansowania Kościoła była bardzo nie jasna, robiono działania, które były niezgodne z prawem, niekontrolowane. Ryzykowane jest to, żeby obywatele deklarowali w oświadczeniach skarbowych swoje sympatie. Jeżeli zapewni się anonimowość, to ten sposób finansowania będzie do przyjęcia.

- Nie uważam, żeby tu chodziło o krucjatę, bo krucjata zakłada pewien element ideowości - powiedział Ludwik Dorn. - W kierownictwie PO patrzą na słupki sondaży: ojojojoj może nam coś przepłynąć do Palikota, to coś powiemy. Okazuje się, że teraz patrzą na słupki sondaży, ojojojoj przepływa nam nie do Palikota tylko do PiS i Solidarnej Polski no to wajchę odkręcamy.

Zdaniem Wojciecha Olejniczaka (SLD) likwidacja Funduszu Kościelnego jest testem dla Platformy. - Donald Tusk zapowiedział likwidację i teraz czas na działania. W przypadku nowego finansowania Kościoła musi być zapewniona dobrowolność. Jeśli obywatel nie chce przekazać swoich środków na Kościół, to ich po prostu nie przekazuje. Zapewniona także powinna być anonimowość, jeżeli ktoś przekazuje jakieś środki na wybrany Kościół, to powinien mieć zagwarantowaną anonimowość.

- Ta sprawa jest bardzo poważna - podkreśliła Wanda Nowicka z Ruchu Palikota. - Gdyby nie nasz postulaty, to na pewno nigdy ta propozycja by nie padła. Platforma Obywatelska zdecydowała się podjąć ten temat i dobrze. Nie ma powodu, żeby państwo Polskie utrzymywało Kościół katolicki.

- Choć premier Tusk w expose sygnalizował taki kierunek, to jednak ta zapowiedź o likwidacji Funduszu Kościelnego była zaskoczeniem - powiedział europoseł Jarosław Kalinowski. - To nie jest rządowa propozycja, to jest propozycja premiera i ministra Boniego.

Aby dowiedzieć się więcej, posłuchaj całej rozmowy.

Audycji "Śniadanie w Trójce" można słuchać w każdą sobotę o godzinie 9. Zapraszamy.

aj