Logo Polskiego Radia
IAR
Gabriela Skonieczna 16.03.2012

"Kościoły to nie tylko kult religijny"

Przedstawiciele różnych wyznań sceptycznie odnoszą się do propozycji zmian finansowania Kościołów proponowanych przez ministra administracji i cyfryzacji.
Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni (L) wita się z Przewodniczący Zarządu Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich Piotrem Kadlczikiem.Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni (L) wita się z Przewodniczący Zarządu Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich Piotrem Kadlczikiem.fot. PAP/Tomasz Gzell
Posłuchaj
  • ksiądz Jerzy Samiec, biskup Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego, Kościoły to nie tylko kult religijny
Czytaj także

Michał Boni podczas spotkania z przedstawicielami związków wyznaniowych przedstawił projekt, który zakłada likwidację Funduszu Kościelnego oraz zmiany zasad opłacania składek duchownych na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. Według planów, każdy podatnik będzie mógł przekazać na rzecz wybranej wspólnoty wyznaniowej 0,3 procent swojego podatku.

Kościoły to też akcje charytatywne, kultura i edukacja

Biskup Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego, ksiądz Jerzy Samiec powiedział po spotkaniu, że istnieje potrzeba całościowego rozwiązania finansowania Kościołów. - Musimy mieć świadomość, że Kościoły to nie tylko spełnianie kultu. Prowadzimy także szeroką działalność charytatywną, kulturalną. Mamy zabytki, którymi musimy się zajmować, mamy edukację, którą trzeba wspierać. Chcemy być aktywni w społeczeństwie - powiedział Biskup Samiec.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Biskup Jerzy Samiec zwrócił uwagę, że pewnym zagrożeniem w tym projekcie jest element związany z ujawnianiem informacji o przynależności do innej religii niż katolicka. Do takich sytuacji będzie dochodziło w chwili decyzji o odpisaniu 0,3 procent od podatku.

A jeśli Kościół ma mało wiernych?

Również przewodniczący Związku Gmin Żydowskich w Polsce Piotr Kadlcik wyraził niepokój w związku z możliwościami utrzymywania przez wiernych duchownych żydowskich.

/

fot. PAP/Tomasz Gzell

Obawy te w pełni podziela mufti Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Tomasz Miśkiewicz. Uważa on, że dla małych Kościołów jest właściwie niemożliwe ich finansowanie z podatku w wysokości 0,3 procent.

Co proponuje rząd?

Wszyscy uczestnicy spotkania podkreślali, że teraz będą musieli dokładnie zapoznać się z rządowymi propozycjami i je dokładnie przeanalizują. Podkreślali również, że będzie potrzebna poważna dyskusja, w wyniku której osiągnięty będzie kompromis.

Rząd szacuje, że suma przekazywana przez obywateli na rzecz Kościołów wynosiłaby 100 milionów złotych rocznie. Według rządowego projektu, prawo przekazywania części podatku na cele związane z misją publiczną kościołów i związków wyznaniowych miałoby zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2013 roku. Usamodzielnienie płacenia składek przez kościoły nastąpiłoby rok później.

IAR, gs