Logo Polskiego Radia
Trójka
Tomasz Owsiński 16.04.2012

"Trybunał powinien być odważniejszy"

Goście radiowej Trójki, posłowie Krzysztof Kwiatkowski (PO) i Jarosław Selin (PiS) uznali, że wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu ws. skargi katyńskiej postawia uczucie niedosytu.
Jarosław SellinJarosław Sellinfot. PR

Dla byłego ministra sprawiedliwości najważniejsze w rozstrzygnięciu Trybunału w Strasburgu to kwalifikacja czyli stwierdzenie, że w świetle prawa międzynarodowego doszło do zbrodni wojennej.

- Strona rosyjska przez cały czas trwania śledztwa twierdziła, że jest to wojskowe przestępstwo służbowe i z tego tytułu uległo przedawnieniu. Ta kwalifikacja ma kluczowe znaczenie ponieważ w przyszłości otwiera rodzinom ofiar możliwości dochodzenia konsekwencji odszkodowawczych - zadośćuczynienia. Po raz pierwszy na forum ogólnoeuropejskim mamy do czynienia z wyrokiem, który w czytelny sposób mówi, że doszło do naruszenia przynajmniej dwóch artykułów (3 i 38) Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Oczywiście pozostaje uczucie niedosytu, bo Trybunał nie uznał za stosowne uznać, czy doszło do naruszenia artykułu 2 - powiedział w "Pulsie Trójki", poseł PO.

Zobacz serwis specjalny: KATYŃ>>>

Jarosław Selin uważa, że Rosjanie są usatysfakcjonowani tym, że nie są zmuszeni do wznowienia śledztwa. - Pełnomocnik wielu rodzin ofiar katyńskich Roman Nowosielski powiedział, że werdykt można streścić w kategoriach 2 do 1. Dwa punkty my uzyskaliśmy, ale ten jeden niestety uzyskała Rosja, która nie jest zmuszona poprzez ten wyrok do wznowienia śledztwa, a także do przekazania nam utajnionych materiałów - dodał.

Według posła PiS trybunał powinien być odważniejszy i wydać werdykt na naszą korzyść, czyli zmusić Rosję do przeprowadzenia skutecznego śledztwa. - W sprawie artykułu 2, zdania sędziów były podzielone - 4:3, a jeden z tych sędziów był Rosjaninem. To się przeważyło głosem rosyjskim. Być może odwołanie będzie skuteczne, ale pamiętajmy o tym, że odwoływanie się do Wielkiej Izby jest rzadko uwzględniane - powiedział.

Wyrok ws. Katynia

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Rosja naruszyła artykuł 3 (zakaz nieludzkiego traktowania) Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Uznał też, że Rosja nie wywiązała się z obowiązku współpracy z Trybunałem, wynikającego z artykułu 38 Konwencji.

ETPCz uznał również, że nie może zbadać zarzutu naruszenia przez Rosję artykułu 2 Konwencji w zakresie obowiązku przeprowadzenia skutecznego śledztwa w sprawie zbrodni katyńskiej.

Europejski Trybunał Praw Człowieka wskazał w wyroku, że zbrodnię katyńską można traktować jako nieulegającą przedawnieniu zbrodnię wojenną.

to